| George_6132 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva va rog frumos. Sunt indecis intre a-mi cumpara memorii ddr3 la 1066 (4gb) + nvidia gts 450 sau sa imi cumpar memorii ddr2 la 800 (4gb) + nvidia gtx 460. Daca imi puteti spune va rog. sunt indecis nu stiu ce decizie e corecta. sad

Răspuns Câştigător
| Bogdanux a răspuns:

Pai. nu stiu ce sa zic... piesele le cumperi separat nu? Ei daca-i asa, de ce nu poti lua memorii DDR3 cu gtx 460 (care e cu mult peste gts 450). Diferenta dintre DDR2 si DDR3 consta in frecvente (la DDR3 mai mari), latente si voltaj (DDR3 1.5 V fata de DDR2 1.8 V). Plus ca memoriile DDR3 sunt mai ieftine decat cele DDR2.

Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

George, nu ma pricep eu foarte bine la partea cu latentele memoriilor, eu am recomandat ddr3 pentru ca sunt mai noi si mai ieftine pentru un home user. Daca tu vrei cumva un spor de performanta mare sau sa faci overclock ramane la alegerea ta( te poti orienta spre modelele Corsair).

| ღAnonimღ a răspuns:

Cumpara-ti ddr2 la 800 cu nVIDIA gtx 460
funda plzzzzzzzzzzzz

| George_6132 explică:

@bogdan26 sunt mai ieftine dar mi se pare mai avatajos un ddr2 cu4-4-4-12 decat un ddr3 cu cl7...