| FrumoasaTa a întrebat:

Ma puteti ajuta cu raspunsul a doua intrebari la geografie? OK
Ce reprezinta globul geografic?
Ce reprezinta harta geografica?

Răspuns Câştigător
| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Puteai gasi in dex

glob: Obiect sferic pe a cărui suprafață exterioară este reprezentat aspectul continentelor, mărilor și oceanelor care alcătuiesc planeta noastră.

harta: Reprezentare grafică în plan orizontal a suprafeței pământului (totală sau parțială), generalizată și micșorată conform unei anumite scări de proporție și întocmită pe baza unei proiecții cartografice.

1 răspuns:
| 0PopaPorno a răspuns:

Globu este o reprezentatie fidela a formelor si dimensiunilor pamantului micsorate dupa o scara de proportie.
harta este o reprezentatie in plan a pamantului mis...---//---