| OnlyDga a întrebat:

Mi as dori un microfon cu care sa fac karaoke. De un an de zile incerc sa invat cateva melodii sa le cant. Mi se pare ca am voce dar nu am cantat decat o singura data la microfon si nu stiu exact daca am voce. De aceea poate imi recomandati un microfon care sa ma ajute. Nu vreau sa fie cel mai ieftin dar nici foarte scump.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru incercare si exersare poti folosi ORICE microfon de calculator, conectat si inregistrat pe calculator.
Daca nu vrei sa deranjezi pe cei din jurul tau, atunci poti folosi chiar si casti cu microfon.

Doar daca doresti sa faaci inregistrari de studio ai nevoie de echipament special, de foarte buna calitate (care insa costa o mica avere).

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Ai dreptate la partea cu echipamentul de studio costa o mica avere.
Un cunoscut de-al meu si-a facut un home studio cu scule profi, microfonul a costat 1750 de lei, boxele de studio 3400 lei, placa de sunet 500 lei, castile de studio 1250 lei, stativ + altele alte sute de lei, si astea la niste componente medii ca si nivel, intr-adevar sa iti faci un studio performant e nevoie de peste 20.000 euro poate si mai bine
Mai stiu de data asta un inginer de sunet care are propriul studio profesional de data asta, un mixer de-al lui e ceva de genul 800 euro, boxe 1000 euro, microfon 1700 de euro, placa de sunet de alde 1000 euro, chestii de astea

| Simpatic a răspuns:

Cauta in magazine de specialitate microfoane "de cantat live" cum le zice, ele sunt diferite de cele de studio (cu stativ), cu un microfon peste 500 de lei bucata (poate ajunge la multe zerouri in functie de calitate) nu poti da gres.
Conteaza mult si prin ce sistem treci acel microfon adica fie printr-un mixer performant fie prin alte scule, acum se poarta placi audio externe de calitate si fel si fel de chestii, trebuie sa ceri parerea unui specialist in materie de audio,acustica etc Iar cel mai recomandat ar fi in acest caz sa mergi la un magazin care se ocupa cu asta, genul ala de magazine care vand doar linii audio, sisteme hi fi, microfoane, chitari electrice etc sigur acolo va fi cineva care te poate ajuta, ba poti face si proba acolo! Pe cand eMAG, altex si alte magazine online nu au specialisti in domeniul muzical si nici proba de sunet nu poti face, iar micorfoanele vandute de retailerii sus numiti sunt de calitate indoielnica, pocnitori.
Exista si niste microfoane mai ieftine denumite microfoane de karaoke dar nu as recomanda, eu recomand un microfon profesional de cantat live! Pentru un buget mediu marci renumite sunt : Shure, Behringer gama de varf Neumann si altele.
Eu inainte sa cumpar ceva de ex. ma documentez foarte bine, asta te sfatuiesc sa faci si tu sa citesti despre microfoanele acestea, cauta in magazine online si compara preturi la microfoane vocale (asta te intereseaza) si vezi in ce parametrii lucreaza fiecare : impedanta, sensibilitate etc NU in ultimul rand pretul arata si el calitatea, dar cum ziceam cu Shure de ex. nu poti da gres unul la 700-1000 lei e cam ce iti trebuie.
Vezi tu microfoanele sunt de multe tipuri sunt microfoane de cantat, microfoane de inregistrat, microfoane de studio, microfoane (slaba calitate) de karaoke, cu fir, fara fir etc

| Simpatic a răspuns:

Ca sa iti faci o parere despre ce microfon iti trebuie uita-te pe lista asta : https://www.soundcreation.ro/......d159_1496/
Daca esti incepator te sfatuiesc sa incepi sa canti prin anumite puburi cand se tin seri karaoke, acolo poti cunoaste multe persoane care au habar si de cantat si sa te sfatuiasca in ceea ce vrei.
Eu am cantat de cateva ori la karaoke, nu era genul meu dar iti faci o parere si iti dai seama daca ai voce sau nu, eu ma pricep mai mult pe inregistrat in studio de ex. acolo ai altfel de timp sa inregistrezi fata de atunci cand canti live, live este mai greu pentru ca trebuie sa fii pregatit si sa iti dozezi corect aerul ca sa nu ramai fara aer, cel mai mare inamic al solistilor vocali.
Deci iau incep cu pasi mici, daca iti va placea asta iti poti cumpara oricand propriul microfon, deocamdata tu experimenteaza, cauta o locatie ceva sau o persoana care te poate ajuta cu sunetul, boxele, sala unde sa te antrenezi.

| aditimus a răspuns:

Ai putea folosi un microfon de studio ai aici selectia facuta :

https://www.soundcreation.ro/......d157_3175/

https://www.emag.ro/search/microfoane+studio