| anonim_4396 a întrebat:

Minora are 17ani are un baietel de un an si doresc sa o iau la mine in Suedia. Tatal ar fi de acord dar mama nu prea. Nu sunt in relatii prea bune. Baietelul nu are tata este pe numele ei. Poate sa plece cu procura doar de la tatal ei? Ii trebuie un insotitor major cu ea? Sau cum se procedeaza? Ajutati-ma va rog

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate pleca fara acordul ambilor parinti si nu este procura. Am raspuns la atatea intrebari pe aceasta tema si am repetat mereu ca este vorba de o DECLARATIE, autentificata de un notar public, prin care parintii sunt de acord cu plecarea minorului in strainatate si indica un insotitor major. Puteti citi art. 30 din Legea nr. 248/2005. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Consultati un notar pentru ca acesta va poate ajuta in aceasta problema.