| Ginu a întrebat:

O familie social- vulnerabila este o familie saraca?
Am facut recent o activitate de voluntariat in care am ajutat o familie cu produse alimentare si ceva hainute. Acum trebuie sa pun toata chestia asta pe internet. Imi puteti spune va rog ce sa scriu acolo?
Am scris eu ceva, dar vreau sa ma documentez mai mult. Multumesc.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te lăuda cu asta, ai facut o din suflet ca asa ai vrut tu, nimeni nu te a obligat, îi faci pe oamenii aceia sa se simta prost, îi umilesti prin faptul ca le faci viata publică, tu crezi ca ei vor asta? Degeaba faci acte de caritate doar sa te laude presa, lumea. Alea nu sunt din inimă ci o faci pentru reclamă, sa zică lumea ce bun esti tu. Cum i ai cunoscut pe cei pe care i ai ajutat?

| Ginu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Crezi ca am placerea de a publica acest lucru? Asa este nevoie de a pblica deoarece nu am facut-o eu singur ci am fost un consiliu intreg si noi trebuie sa postam aceasta si nu este din dorinta noastra.

| WaterDrop a răspuns:

O familie social-vulnerabila nu se refera neaparat la o familie saraca desi in majoritatea cazurilor aceasta este situatia.Insa putem vorbi si despre excluziunea sociala, persoane cu handicap, copii ce se afla intr-o situatie de risc ridicat, varstnici aflati in situatii de risc, cetateni de etnie roma marginalizati, persoanele fara adapost, etc.

Actiunea ta a ajutat o familie din aceasta categorie ce nu avea capacitatea de satisfacere a nevoilor zilnice de trai.

| tintareco a răspuns:

Sper că nu eşti neam cu Gigi Becali, de cîte ori face un act caritabil, face şi tam-tam mediatic.Gesturile caritabile nu necesită publicitate ci multă, multă empatie. Felicitări pentru ce ai făcut pînă acum.