| Cosmin13455 a întrebat:

O sa putem vreodata cu tehnologia pe care o sa avem sa stergem memoria pe termen lung a unui om gen de 2 ani, absolut toate amintirile?

7 răspunsuri:
| PumpkinDoll a răspuns:

Poti incerca sa te dai cu capul de ceva

| Victoria18 a răspuns:

Niciodata... E imposibil...

| Bitzer a răspuns:

Este deja posibil, prin blocarea norepinefrinei cu ajutorul unei substante numite propranolol.

Răspuns utilizator avertizat
| Bitzer a răspuns (pentru Cosmin13455):

Da, este dovedit stiintific. Incepand din 2016, s-a pus la punct un tratament care anuleaza fobiile si problemele post traumatice. Daca poti intelege cat de cat limba engleza, poti citi despre asta aici:
https://www.sciencealert.com/......l-memories

Răspuns utilizator avertizat
| Bitzer a răspuns (pentru Cosmin13455):

Asa cum ti-am raspuns mai sus, da, se poate. Se poate chiar implementa memorie falsa. Daca doresti amanunte, citeste despre cercetari in acest domeniu.