| Tlbi a întrebat:

Ok, deci am un laptop, un calculator si un TV. Sa zicem ca pe toate 3 le-as tine aprinse 24 de ore, care ar consuma cel mai mult? si cam cati kw pe bucata?big grin

Răspuns Câştigător
| JaJe a răspuns:

Deci, Pentru calculator trebuie sa stii ce sursa ai, (EX. 500W)
Pentru Laptop, pentru a afla consumul in W, te uiti la cablu de alimentare al acestuia, si inmultesti Voltajul cu amperajul (EX. 19V x 4, 74A = ~ 90W) Atentie, trebuie sa verifici la OUTPUT nu INPUT.

Cat pentru televizor nu stiu si nu cred ca consuma mai mult decat un calculator, dar sa dau un exemplu ca consuma 100W

Pentru a afla consumul total pentru laptop/PC/televizor timp de 24h faci asa (iti arat un exemplu):

PC: 500W
Laptop: 90W
TV: 100W

(0, 500kW+0, 100kW+0,090kW) x 0, 5 LEI/kW x 24hrs = 8, 28 Lei/zi
1kW = 1000W

In final, toate cele 3 aparate conectate in priza timp de 24hrs consuma 8 lei.

Atentie!
De exemplu, PC-ul daca este de 500W asta nu inseamna ca consuma exact 500W! numai daca este in full-load! in modalitatea idle consumul este mult mai redus!

Sper ca te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

laughing Intrebarea asta n-ai formulat-o prea bine,pentru ca consumul depinde in functie de componete,de exemplu dintre astea televizorul ar putea sa-ti consume cel mai mult,dar,daca ai televizor mai nou,de clasa A+ s-ar putea sa fie cel care consuma mai putin, deci, nu prea ai cum sa gasesti un raspuns bun fara mai multe detalii.

| Tlbi explică:

Ok, am inteles, va multumesc.big grin

| eugem35 a răspuns:

Pai un tv nu are cum sa comsume mai mult de 200w, iar laptop daca este tinut in priza consuma incarcatorul acestuia cam 100w si pc duce la 500w infuctie de sursa de alimentare a pc.
toate sunt consumuri pe ora. ce mai ai tu in casa masina de spalat cel mai mult 2000w adica 2kw, aerul conditionat cam 1200 cel de 12000 BTU SI CEL DE 9000 BTU 900w

| semix a răspuns:

Salut. cam 300W~400W X 24 h. sa zic 7 kW. trebuie sa scrie undeva pe cutie și apoi le aduni și gata.

| MissDi a răspuns:

Tv si callculatoru.da mai mult tv.

| 4AtAcK a răspuns:

Calculatorul pentru ca acolo apartine boxe, monitor si unitatea
dar cum a zis si CM7YRE depinde de fiecare...