| LoneGunman a întrebat:

Orice site care poate fi accesat prin browserele obisnuite, (NU TOR SAU altele de genu) este legal?
Practic orice de pe internet ce poate fi accesat prin google este legal? desi materialu siteului mi se pare mai putin legal?

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pot fi si site-uri ilegale. Acestea nu trebuiesc publicate. Vina va fi si a administratorului site-ului, dar si a companiei care sustine activitatea acelui site.
Exemplu de companie: rds-rcs, telekom, Vodafone, Orange, akta, etc. Companiile sunt supuse unor legi si nu au voie sa promoveze un astfel de site.
mentionez ca se poate strecura un astfel de site; deci poate sa nu fie observabil. Dar nu inseamna ca el este legal. Cine observa un astfel de site, trebuie sa anunte compania care ii ofera internet.
Pentru ca si cine nu anunta, va fi vinovat de complicitate. Este la fel cum vedem o agresiune sau accident pe strada: suntem vinovati daca trecem nepasatori si nu anuntam politia (este si normal ca nu toata lumea ar putea interveni si fizic).
Orice suspiciune fata de un anumit site trebuie anuntata. Site-ul respectiv va fi inchis, iar cel care l-a creat va fi pedepsit conform legilor nationale si internationale dupa caz.

Aici nu ma refer la site-urile pornografice, deoarece acestea sunt interzise doar minorilor. Legea statului roman nu le interzice. Cel putin asa cred -dar nu sunt sigur. Normal ar trebui, dar aici este ca si cu alcoolul si tututnul -interzise doar celor sub 18 ani.

| LoneGunman explică (pentru anonimg):

Ce legatura au companiile? Orange Vodafone etc? astea sunt gasite pe net indiferent de ce retea esti,
In general comentul tau este total pe langa subiect

| anonimg a răspuns (pentru LoneGunman):

Companiile Orange, Vodafone si altele, sunt companii care distribuie internet. Ele sunt raspunzatoare pentru ceea ce iti ofera tie ca si client al lor.
Aceste companii nu au voie de lege sa iti ofere site-uri cu continut ilicit(ilegal).

Răspuns utilizator avertizat
| Marebarosan28 a răspuns:

Da deoarece foloseste cookies