| Xenoverse1 a întrebat:

Peste o luna voi pleca in Canada la niste neamuri care s-au stabilit acu' cativa ani acolo si am fost invitat acolo.

Dar am o dilema ca nu stiu ce acte mi-ar trebui ca sa trec granita si nu mi-am facut un pasaport pana acum, ce acte mi-ar trebui ca sa ajung in Canada, astept raspunsuri.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Pasaport romanesc - emis de serviciul de pasapoarte
2. Scrisoarea de chemare in Canada, din partea rudelor, cu confirmara ca te primesc la ei si iti ofera casa si masa, pe toata durata sederii tale acolo.
3. visa canadiana de turist - de la Ambasada Canadiana
4. minim $2000 pentru bilet dus-intors, canada-Romania.
5. cumpararea de asigurare medicala si calatorie - pentru toata perioada calatoriei in Canada, pana la intoarcere (inca 200-300 dolari).
6. Ceva bani de buzunar pentru cheltuieli personale ($500-$1000), pe perioda sederii in Canada.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Găsești toate informațiile pe situl mae.
https://www.mae.ro/travel-conditions/3678

Deși ma îndoiesc eu ca pleci peste 1 luna și nu ai bilete de avion deja

| sadrian46 a răspuns (pentru suntserios):

Dacă are bani, poate pleca oricând dorește. www.vola.ro

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai nevoie de pașaport și de viză de intrare. Fără asta nu poți trece de vamă, nu poți urca în avion.

| suntserios a răspuns (pentru sadrian46):

Nu se mai cere viza pentru turism, doar eTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost invitat gen, hai nepoate pe la noi, iti dau adresa si ne vedem acolo.
laughing)
Iti trebuie viza, sa ai o anumita suma de bani la tine, sa ai bilet cumparat dus intors, pasaport bineinteles.
Nu e decat vreo 600 700£ avionu dus intors, plus viza, plus vreo 200 300 ron pasaportu. O plimbare asa, te duci bei cafeaua si vii inapoi acasa. Se merita laughing)))
Tu pleci peste o luna si nici macar n-ai aplicat pentru viza sau pasaport laughing
Daca e aglomerat la pasapoarte, poa sa iti iasa pasaportu si in 3 saptamani happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Călătoriile în scop de turism în Canada nu necesita viza, doar eta care se obține online și costa doar 7dolari. Pașaportul se face conform legii în maxim 15 zile. Nu îl dezinforma