| MaDuTzAaAaA a întrebat:

Pls halp!
imi poate spune si mie cineva ce simbolizeaza cuvintele "cartea","furnica","trestia","ata", umbra", zarea" si "fumul" din poezia "cuvant" de tudor arghezi?

mersi anticipat:*

Răspuns Câştigător
| justme2025 a răspuns:

Esti in clasa a 7-a nu? Si eu si sunt exact la prima lectie adica la care esti si tu.

O sa-ti spun ceea ce stiu.
cartea - intelepciunea
furnica - harnicia
ata - timpul
zarea - viitorul
Eu la scoala am inteles ca in aceasta poezie autorul isi descrie intr-un fel viata.Ma rog eu am o profesoara cam sarita. e obsedata de literatura, de felul cum intelegem noi textul. Depinde si ceea ce iti cere tie profesorul funda?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat, ar trebui sa nu aiba nici un simbol si sa exprime adevaratul lor sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E a doua oara cand vad HALP, e help fetita mea.

| MaDuTzAaAaA explică:

Ayla doamna profesoara ne-a zis sa cautam simbolurile pe net nu sa le inventam noi si ma gandeam ca stie cineva de pe aici vreun site sau simbolurile:p