| MissL a întrebat:

Poate un minor sa calatoareasca international fara a fi insotit de parinti/reprezentati legali? cu acordul parintilor evident! am inteles ca daca, calatoreste cu autocarul se poate face o procura pe numele soferului, dar in cazul in care calatoresc cu avionul? a fost cineva in situatie? stiti cum se procedeaza?

9 răspunsuri:
| cata55 a răspuns:

Dai funda.Nu nu au voie minori sa calatoreasca ne insotiti.

| dragos9234 a răspuns:

Poti!
Insa nu stiu exact de ce anume ai nevoie.
Un var de al meu a facut asta si a putut.

| Cacenco_Roxana_1995 a răspuns:

Un minor ca sa calatoreasca trebuie sa fie insoti te un tutore desemnat de parinti

| brandiburu a răspuns:

DA.

Citeste aici:

http://forum.desprecopii.com/....../topic.asp

...sau aici:

http://www.esky.ro/......cu-avionul

(in special la "intre 2 si 12 ani")

Exemplele pot continua. Deci da, in anumite situatii, cu verificarile de rigoare, se poate. Dar e putin mai greu si mai costisitor.

Răspuns utilizator avertizat
| Catalin_Robert_1990 a răspuns:

Poti calatori ....si cu avionu si cu autocarul..cu avionul iti face procura pe insotitoarea de zbor.bafta

| Diana3 a răspuns:

Da,am fost eu anul trecut.Trebuie sa-ti faca procura pe stewardesa(platesti procura+ 50euro la stewardesa). Poti calatori doar cu companii aeriene romanesti.

| MissL explică (pentru Oriflamediscountsuper):

Din moment ce acolo unde vreau sa ajung ma asteapta celalalt parinte, nu ma consider un bagaj. multa lume face chestia asta insa nu stiam cum, avand in vedere ca nu am mai calatorit cu avionul iar la companiile aeriene sunt alte standarde happy multumesc oricum pentru raspunsul nefolositor :*

Răspuns utilizator avertizat