| DianaRadulescu04 a întrebat:

Pot iesi cu cainele din tara daca are microcip sau trebuie neaparat si pasaport?

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Microcip, vaccinul facut cu 21 de zile inainte de plecare si pasaport. Daca calatoresti cu avionul ii trebuie si cusca pe dimensiunea lui. Fara acestea nu pot parasi tara, ai sansa sa te controleze la vama (daca esti cu masina) si sa te intoarca din drum. La aeroport te controleaza din start.

| Violleta2022 a răspuns:

Pasaport, vaccinuri la zi, deparazitare, totul mentionat in carnetul de sanatate al cainelui.

| sierra1 a răspuns:

Numa' așa poți (mă rog, nu tu, cățelul)

- a fost microcipat (în conformitate cu cerințele tehnice din anexa II la Regulamentul UE privind circulația animalelor de companie) sau are un tatuaj lizibil în mod clar dacă este aplicat înainte de 3 iulie 2011
- a fost vaccinat împotriva rabiei
- a fost tratat împotriva teniei Echinococcus multilocularis, dacă zona de destinație nu este afectată de tenie (Finlanda, Irlanda, Malta, Norvegia și Irlanda de Nord)
- deține fie un pașaport european pentru animale de companie, atunci când călătorește dintr-o țară din UE sau Irlanda de Nord în altă țară din UE sau Irlanda de Nord, fie un certificat UE privind sănătatea animalelor, atunci când călătorește dintr-o țară terță.