| Laur001 a întrebat:

Daca am 13 ani imi trebuie pasaport pentru a iesi din tara? Si unde il pot face, costuri... Sunt din Judetu` Valcea.

11 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Iti trebuie pasaport, il poti face la o sectie de politie, costa aproximativ 100-200 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, iti trebuie pasaport si il faci la Politie, serviciul Pasapoarte. Insa la vista asta trebuie sa mergi cu parintii si actele lor de identitate. Cea ce scrie aici e valabil in toata tara: http://www.prefecturatulcea.ro/Pasapoarte/Pasapoarte.pdf

| Laur001 explică (pentru anonim_4396):

Pot sa merg si cu alte persoane daca imi fac parintii niste acte... La notariat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laur001):

La Pasapoarte sa mergi cu parintii. In strainatate, cu pasaportul (obligatoriu) si actele de care vorbesti, facute la notariat daca mergi cu alt insotitor decit parintii. Citeste ce ti-am dat.

| Laur001 explică (pentru anonim_4396):

Frate, dar am un parinte in strainatate. Si acum sunt doar cu un singur parinte, cu tata. Si eu nu vreau sa merg cu el, ci cu o cunostiinta sau chiar ruda happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laur001):

Va trebui sa faca mama acolo o hirtie la notar pentru pasaport si alta pentru acceptul de a iesi din tara, pe care sa le trimita tatei. Apoi impreuna mergeti la notar si faceti actul de insotitor. Nu e simplu.

| Laur001 explică (pentru anonim_4396):

Cam cat timp ar dura toata "operatia" asta?

| Laur001 explică (pentru anonim_4396):

Imi zici cam cat timp ar dura " operatiunea " asta? big grin... 1-2-3-5 luni? Cat laughing?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Laur001):

Ioi, ti-am raspus, unde este mesajul?
Depinde cit de repede iti trimite mama ta hirtiile. Apoi, pasaportul il poti face la urgente cu o taxa ai mare, sau in 15 zile normal. La notar, in 1-2 zile.

| Laur001 explică (pentru anonim_4396):

Pai mi le trimite prin fax, imediat rolling on the floor!

| Laur001 explică:

Si fara pasaport de ce nu ar merge?