| Nimeni20192018 a întrebat:

Pot sa imigrez in America fara Bac?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Crezi ca in America toata lumea are Bac si facultate + doctorat?
Mai mult de jumatate abia are liceul (highscool) facut.
Criteriile de viza nu sunt numai scolarizarea, dar isi aleg primordial pe cei mai invatati.

| darrio2007 a răspuns:

Da. Fără viză nu poti.

| MihaelaDart a răspuns:

Bineînțeles că poți, acolo la angajări nu se cere bacul. Nu au aceiași termeni ca și în România. Tot ce contează este să știi engleza, sa ai circa 5000-7000 dolari cu tine căci se cere pentru supraviețuire, să îți cauți chirie și până să îți cauți de munca trebuie sa te hrănești. Cu toate ai grija de alegerea orașelor din SUA, daca te duci in New York ai șansa să găsești un apartament și cu banii pe care ii ai la tine laughing. Așa că mai interesează-te pe grupurile de Facebook cu romani emigrați in. Statele Unite ale Americii.

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaDart):

Si ai uitat cea mai importanta conditie,... viza

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Nu am uitat-o de-asta nici nu am menționat în context, am băgat de seamă că știe deja lucrul ăsta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai aici răspunsul pentru condițiile vizei de emigrant.
https://ro.usembassy.gov/ro/visas-ro/immigrant-visas-ro/
Simplu, sau ai rude acolo, sau te angajează careva.
Sau îți găsești acolo pe una care să te ia în căsătorie fără cap, pardon, fără bac am vrut să spun, dar am încurcat consoanele la tastatură.

| Wr3nch a răspuns:

Si ca ce vrei sa traiesti? laughing Ca imigrantii pentru joburi generice is destui.

| Bizon95 a răspuns:

NU
Trumpy vrea sa taie chiar si loteria vizelor
iar politica acum e ca nu mai accepta decat oameni de valoare
iar tu nici bac-ul nu ai fost in stare sa il iei, ar trebui sa ai o valoare enorma intr-un domeniu care nu are nici o leagatura cu scoala (nu imi vine in cap care ar fi aia, dar poate tu stii big grin)