| Andreiii78945 a întrebat:

Pot sa ma transfer pe alt profil pe semestru doi daca am 3 note de 3 si doua de 4 si in final media finala este de 8.85?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu poti, transferul cu schimbarea profilului se poate face doar in vacanta de vara, daca nu te incadrezi in unele situatii exceptionale.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Andreiii78945 explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu sunt la profil vocational si vreau sa ma transfer la alt liceu am media de admitere 8.32 si a ultimului din clasa este 8.21 intrebarea era daca ma accepta directorul cu notele astea am o medie de 5 ( note : 3 3 si 8 ) o medie de 9 ( note : 4, 10, 10, 10 ) si alta medie cred ca de 5 ( am un 4 si 5 ) in rest am de la 7 in sus si media imi iei 8.85 ma va primi directoarea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreiii78945):

Daca te accepta sau nu n-am de unde sti. Depune cererea de transfer si o sa afli.