| sebastian1331 a întrebat:

Poti sa pleci in strainatate cu avionul daca ai sub 18 ani? (Fara un parinte/tutore care sa te insoteasca). De exemplu daca vreau sa ma duc in vizita la o ruda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti, daca parintii isi dau acordul, printr-o declaratie notariala autentica si indica insotitor personalul de bord al avionului, indicand compania si numarul zborului. Numai bine!

4 răspunsuri:
| LoveTVD a răspuns:

NU nu ai voie trebuie facuta o imputernicire pentru a putea pleca cu o stewardesa altfel nu poti decat cu permisiunea parintilor acte la notariat etc...si ceilalti care au dat raspunsurile sunt gresite pentru ca acei copii trebuie insotit de o stewardesa nu pot pleca asa singuri ...si cum ti-am mai zis trebuie f multe acte.

| Karizma a răspuns:

Da ai voie, si daca ai sub 14 ani trebuie sa ai insotitor de bord.Eu la 9 ani am venit singura cu avionul la tatal meu plecat in strainatate si m-am intors tot singura big grin.
Cu insotitor intrii primul si iesi ultimul mi-se paresi te ajuta mereu stewardeza cu bagaje si tot ce trebuie,si iti recomand sa mergi cu Tarom,este cea mai buna companie de zbor romaneasca.
P.S. Daca mergi la o rude trebuie sa te astepte cu cateva min inainte sa aterizezi ca sa nu iti faci griji, asta pentru siguranta a in unele tari e periculos in aeropoarte.
BAFTA, Si un zbor placut si fara turbulentekiss

| Priss99 a răspuns:

Da poti.prietena mea locuieste in canada si vine in fiecare vara la bunica iei de la 12 ani.si fara tutore sau parinte.

| laura_7620 a răspuns:

Buna! Ca sa pleci singura in alta tara trebuie sa ai procura de la parinti.