| Jager a întrebat:

Pro Nutrition vs My Protein? Pareri?

Răspuns Câştigător
| qest11 a răspuns:

Indiferent de brand iti recomand sa le eviti pe cele cu indulcitori artificiali, aspartam sau cu sursa de fenilalanina, ori cu arome artificiale. Doar faci sport pentru sanatate. Pro Nutrition avea acea creatina pe care am folosit-o mult timp, acceptabila ca si calitate. Alt sfat pe care ti-l pot da, nu fa abuz de suplimente cu multi carbohidrati, proteina e baza: zer, lapte, ou, soia... exact in ordinea scrisa. Nu manca nici prea multa carne, ca e plina de hormoni si antibiotice. Cate un pic din fiecare. Chiar si cele de la Redis sunt oarecum bune, eu am crescut cu ele, aveam in jur de 46-47 la brat fara steroizi. Nu sunt ele prea bune la gust, si probabil nu respecta concentratiile, cum probabil putini le respecta, dar sunt mai ieftine...si isi fac treaba daca o faci si tu pe a ta la sala.

| Jager explică (pentru qest11):

Totusi as vrea sa iau proteina de la MyProtein iar creatina si bcaa de altcineva. De la cine recomanzi?

| qest11 a răspuns (pentru Jager):

N-am mai consumat suplimentede mai bine de 8 ani, si pot sa iti spun ca nu ma aruncam la cele scumpe. Am consumat cel mai mult de la redis proteine din soia prot-r85 care e retras, zer la cutie de 2kg si lapte la cutie de 900g, aminoacizi, creatina... in principiu cam la ce se facea reclama in revista culturism. Iti dau un sfat: poti creste si cu suplimente mai ieftine, la fel si cu ele mai scumpe, dar mai trebuie sa si mananci sanatos, sa te antrenezi bine, sa dormi bine si sa nu te supraantrenezi. O lunga perioada ma antrenam destul de tare, cu rezultate foarte bune, si nu prea luam suplimente, dar mancam bine. Cea mai importata masa e este la 30 de minute maxim dupa antrenament. Ca si performante, faceam ramat cu o gantera pentru spate cu 82kg sau flexii pentru tricepsi cu gantera dupa cap cu aproape 30kg, si foloseam prot r 85 o proteina ieftina din soia, pentru ca nu imi permiteam mai mult la vremea respectiva. Acum, de vreo cativa ani, nu prea am mai facut antrenamente, insuratoare, copii, s-au schimbat vremurile, dar dupa un an tot am reusit sa fac flexii cu 50kg pentru bicepsi vreo 2 seturi, si ma gandesc serios sa ma reapuc din nou de antrenamente.

90% din antrenamente le faceam acasa, unde am cam 160kg, banca impins, si diverse aparate facute de mine, gen banca scott, si ma intrenam singur, chiar si la impinsul la piept, unde faceam doar inclinat pentru a ma ridica usor cu haltera daca ratam repetarea.

| Sentinel a răspuns (pentru qest11):

Arnold reincarnat. auziti la el, flexii cu 50 kg. Du-te si abureste pe altcineva, cred ca ai calcat in sala aia doar o luna de zile si te-a mintit cineva ca gantera de 5kg e de 50 kg si vii si ne aburesti aici ca tu faceai flexii cu gantera de 50 kg. O asemenea greutate pe mana pune o presiune foarte mare pe articulatii dar sunt sigur ca habar n-ai ce inseamna asta. Vezi ca ai uitat un 0 la aia 50, trece-l si pe ala. De rasul curcilor, ridicol laughing

| qest11 a răspuns (pentru Sentinel):

Flexii cu bara de 50Kg, nu gantera, dupa ce m-am lasat de ani de zile. Acum, ca a trecut ceva timp de cand nu m-am mai antrenat, se putea usor intelege ca nu am cum sa ridic 50kg intr-o mana, pentru bicepsi.
Prin 2009 cand aveam peste 115kg faceam flexii cu haltera pentru bicepsi cu 80kg vreo 6 repetari. Mi-am dorit sa ridic suta dar n-am reusit niciodata, nici macar 90kg. Flexii concentrate pentru bicepsi sau la banca scott faceam lejer cu gantere de 30kg, 7-8 repetari.
Nu cred ca te mai aburesc daca iti zic ca la ramat pentru spate faceam incalzirea cu gantere de 42kg si ajungeam frecvent pe la 75kg pentru vreo 5-6 repetari, si cu 82kg tot faceam vreo 2-3 repetari. Desi aveam uneori si 120kg, niciodata nu mi s-a parut ca am forta mare pentru greutatea mea.

Prin 1999, am strans cateva luni de alocatie, din care mi-am luat doua gantere cu 16 discuri, cam 22kg fiecare. Eu aveam putin peste 60kg, si in 2 ani ajunsesem pe la 90kg. Un an mai tarziu am mai cumparat o haltera de 65kg, si puteam face diverse combinatii de haltere si gantere. Nu peste mult timp am mai cumparat doua discuri de 20, apoi inca doua de 20, deci 4x20kg, si ultimile au fost doua discuri de 10kg cauciucate pe margini. Tie nu trebuie sa iti dovedesc nimic. Am raspuns ca un drept la replica. Nu am o luna de sala, ci vreo 15ani. Culturismul a fost una din pasiunile mele, si cand am ocazia sa incurajez pe cineva, o fac chiar daca unii rad.
Cand mergeam la sala si ridicam peste media salii, se gasea unul sa vina la mine si sa imi zica ca nu fac corect, ori ca trebuie sa mai slabesc. Mi-am adus aminte de ei. La fel si la arte martiale, vin unii la sala si comenteaza ca X nu face corect miscarea, dar ei renunta primii. In prezent, si nici in trecut nu am putut face cu gantere de 50kg la biceps, desi mi-am dorit, dar ma multumesc cu cat am putut. Daca te pot ajuta cu un sfat te ajut, daca ma poti ajuta tu, te ascult...