| cris93 a întrebat:

PROBLEMA INSTALARE WINDOWS
Salut!
Am cumparat un laptop Acer emachine e725 cu OS linux si vreau sa instalez win xp, dar nu reusesc din cauza driverilor de sata.
In modul AHCI CD-ul cu win xp boot-eaza pana la instalarea driverilor sata dupa care imi da ecran albastru si imi spune sistem error verificati sistemul de virusi ceva de gen. In mod IDE windowsul nu boot-eaza, ecranul ramanand negru.
Spune-i-mi va rog ce trebuie sa fac pentru a reusi instalarea win xp pe acest laptop.

Răspuns Câştigător
| kid_4671 a răspuns:

Sunt multe S.O.-uri Windows modificate, ma refer cu drivere sata adaugate si multe altele. Daca vrei sa formatezi mai bine coboara-ti paragon, daca nu Hiren's boot cd (suite cu foarte multe programe utile si este bootabil) Daca nu te descurci poti modifica tu un windows cu nlite si iti faci un Unattended Windows. Pentru ce ai nevoie nu ai multe de facut.

4 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

1.Formatezi,partitia pe care este cu linux este in fat\fat 32, stergi si refaci partitia in ntfs (linux face altfel partitia decat windows)
2. Dupa formatare se instaleaza fara probleme

| solumaam a răspuns:

Nu vei reusi pana ce nu introduci pe CD-ul de butare si driver-ul sata!
Sau daca ai in bios de unde sa debifezi sata in native sata sau sa fie dezactivat sata poate reusesti!
Mai poti incerca cu un XP sp3!
Uite un tutorial cum sa o rezolvi:
http://www.laptopreview.ro/......-sata.html

| solumaam a răspuns:

Daca sistemul suporta atunci instaleaza vista sau 7... ele au driverul sata instalat!

| cris93 explică:

Am intels dar nu pot ajunge cu win pana la partitii.la primul restart imi da eroarea.