| Geo_Maky_1974 a întrebat:

Salut, de curand am achizitionat un laptop Acer aspir3 problema este ca nu reusesc sa instalez niciun fel de windows pentru ca in bios nu are functia de ide are doar ahci. Nu am alta variante. As vrea sa intreb poate stie cineva sau s-a lovit de dilema asta cum instalez windows pe ahci. Multumesc

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instalezi un Windows (sau Linux, etc.) care stiesa gestioneze AHCI.

| Geo_Maky_1974 explică (pentru Bula):

Salut era vorba sa pot instala un Windows însă calculatorul nu are funcția de ide în bios are doar ahci. Am înțeles ca este uefi nu are bios acum vad ce pot sa fac știu ca trebuie sa convertesc ssd de la gpt la MBR sa pot instala un Windows 10 normal.

| doctorandus a răspuns:

Windows 11 gratis de la Microsoft: https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows11

Poti sa nu-l activezi niciodata, nu pierzi mare lucru.

| Geo_Maky_1974 explică (pentru doctorandus):

Da mulțumesc îl am cu licență cu tot însă nu ma avantajează cu nimic. Windows 10 este sfânt, ma refer la resurse. Windows 11 este restricționat la multe programe drivere le poți instala doar pe cele din update dacă ai nevoie de un driver sa zic pentru o imprimanta HP sub nicio forma nu îl poți instala mereu te trimite în update și acolo sigur ca nu au dar încearcă sa facă ceva în rest toate cele bune. Dacă la Windows 11 cu licență plătită nu ai drivere externe ce sa mai spun de cele care nu sunt activate?

| doctorandus a răspuns (pentru Geo_Maky_1974):

Atunci poti descarca gratuit Windows 10 (sa fie ultima lui versiune).

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Il pui pe stick USB cu https://www.ventoy.net/en/download.html

Alege GPT si safe boot.

| flixbuster a răspuns:

Foarte ciudata problema, in ultimii (peste?) 10 ani numai cu SATA in AHCI am instalat orice am prins. Cel mai probabil e ceva in neregula cu setarile UEFI si/sau mediul de instalare.