| bzzz10 a întrebat:

Re all am o intrebare : Explicati-mi cui ii apartine domeniul feudal?

Răspuns Câştigător
| exydos a răspuns:

Domeniul feudal poate aparţine suveranilor şi principilor teritoriali, feudalilor laici (duci, marchizi, conţi ş.a.) şi feudalilor ecleziastici (episcopi, abaţi). Dat fiind că domeniul reprezintă esenţa feudalismului, el determină şi relaţiile care se stabilesc între senior şi vasalii săi, pentru că un senior poate acorda un feud cuiva inferior în ierarhia feudală. Suveranul acorda, în temeiul drepturilor regale, diverse feude vasalilor săi, astfel încât s-a putut ajunge la situaţia în care domeniul regal să fie mai mic decât teritoriul pe care monarhul îşi exercita, din punct de vedere juridic, autoritatea.
Funda?

3 răspunsuri:
| Adriana a răspuns:

Feudalismul este un sistem de organizare a societății bazat pe proprietatea asupra pământului (feud = pământ) și pe relațiile de dependență între oameni.

| bzzz10 explică (pentru Adriana):

Eu am intrebay cui ii apartine da nu ce inseamna

| 17mai1996 a răspuns:

Iti dau link daca vrei?