| Claudiu3078 a întrebat:

Sall. am si eu o problema. Pentru cateva zile am stat pe laptop langa soba... astazi dintr-o data a inceput sa se auda un bazâit foarte tare. am inchis imd laptopul si m-am speriat rau. Acest bazait se aude de langa cd... acolo unde bag cd-urile ( nuş cum se numeste) si daca il las aprins miroase foarte urat, a ars dedesubtul lui. langa porturile usb. Va rog ajutati-ma. Dati-mi un sfat sau spuneti-mi ce sa fac

Răspuns Câştigător
| Almaster_Teresa_1979 a răspuns:

E normal sa se intample asta temperatura ridicata de langa soba
a fortat ventilatorul sa functioneze la maxim si neputand sa ventileze procesorul temperatura ridicata a inceput sa topeasca carcasa laptopului.
Acest lucru nu este normal deoarece ar fi trebuit sa intre in protectie si sa se auto opreasca la 70-75 de grade.
bazaitul acela este din 2 motive

1. din cauza temperaturii ridicate plasticul de pe ventilator sa topit si axa lui sa modificat si nu mai exacuta miscarea perfecta in jurul axei.
2. plasticul topit atinge paletele ventilatorului existand posibilitatea ruperii paletelor.
RECOMAND sa-l duci la un specialist, pentru ca sa se uite la el. La aceasta temperatura s-a uscat si pasta termoconductoare care este pusa intre procesor si radiator si performantele laptopului vor fi jalnice.

| Claudiu3078 explică (pentru Almaster_Teresa_1979):

Decat intreb... cand o sa il duc la service o sa schimbe ceva in interiorul laptopului? Va trebuii sa dau niste banuti in plus? Si va schimba windowsul? Multumesc

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Laptopului ii trebuie racire. El se incalzeste. Or tu mai rau ai facut. Nu-l mai porni deloc. Il strici mai rau. Du-l la service dupa sarbatori.