| anonim_4396 a întrebat:

Sall de cateva nopti am numai cosmari in sensul ca visez moartea unor persoane dragi mie, imi puteti spune ce inseana.
unii colegi mi-au spus ca la acei oameni pe care eu i-am visat le-a murit mortea este adevarat?

Răspuns Câştigător
| LifeFail a răspuns:

Heeibig hug
Nu iti face griji, sunt doar vise.
Si da, se spune ca daca vise ca cineva moare, inseamna ca acelor persoane le-a murit moartea.
Deci, stai linistita, nu e nimic grav!

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Inseamna ca persoanele respective o sa aiba o viata lunga.
>big grin

| eueu1212 a răspuns:

Daca iti visezi propria moarte este, intr-adevar, inspaimantator, insa foarte rar are legatura cu a muri in viata reala. De fapt, este chiar opusul, si de obicei inseamna ca ti se intampla lucruri bune.In general, moartea in vis, inseamna ca te lepezi de trecut si vei avea parte de o transformare pozitiva in viata reala. Schimbari importante se pot intrezari impreuna cu noi inceputuri. In cele mai multe cazuri schimbarile sunt in bine. Dar, cateodata, a-ti visa propria moarte poate reprezenta faptul ca vrei sa fugi de responsabilitati. Interpretarea negativa a unui asemenea vis ar fi aceea ca nu esti intr-o relatie foarte fericita sau ca ai un comportament autodistructiv. Poti fi deprimat din cauza unei situatii sau a unei persoane din viata ta, sau poti fi ingrijorat pentru unul din membrii familiei care este grav bolnav. Daca altcineva moare in visul tau, ar putea insemna ca relatia ta cu aceea persoana este pe punctul de a se schimba, si te separi atat emotional cat si fizic de aceasta.In Biblie si in alte scrieri sfante, "moartea" si "somnul" sunt folosite cu acelasi sens. In gandirea populara, somnul este "fratele mortii". Interpretarea australiana spune ca toti am fost creati pe Taramul Spiritual al Somnului. Dupa moarte, sufletul se intoarce acolo, insa poti ajunge pe acest taram si prin intermediul viselor.REGULI GENERALE PENTRU INTERPRETAREA VISELOR

1. Gravitatea, importanţa evenimentului anunţat este în raport direct cu profunzimea impresiei produse în vis de semnul său precursor.

2. Termenul faptului anunţat este proporţional cu:

- Pentru un animal, cu timpul lui de gestaţie sau de incubatie, sau de ieşire din ou.

- Pentru un lucru, cu distanta la care se află în vis.

- Pentru un eveniment periodic, cu periodicitatea lui etc.

3. În afara excepţiilor, destul de numeroase, semnificatia este în general contrară visului; astfel, a visa moarte înseamnă căsătorie sau fericire; crimă, siguranţă; oglindă, trădare.

4. Monstruozităţile, diformităţile, urâciunile sunt totuşi nefaste.

5. Dreapta este bună (la fel ca şi cifrele impare); stânga e nefastă.

6. Toate animalele domestice, îndeosebi de culoare deschisă, sunt semn bun.

7. Reptilele sunt un semn foarte rău (calomnie, perfidie, trădare).

8. Toate felinele sălbatice, toţi monştrii animali sunt nefaşti;

9. Peştii indică abundenţă şi noroc, dacă sunt frumoşi şi apar la suprafaţa apei; dar, dacă se află pe fundul apei, sunt semn rău.

10. Interpretarea pentru păsările văzute în vis:

- partea dreaptă sau orient: semn benefic

- partea stângă sau occident: semn malefic

- zburând sus: fericire. Zburând jos: nefericire. Cântând: succes.

- ascunzându-şi capul: semn rău, întorcându-şi capul: difficultăţi. Capul sub aripă: boală a unei fiinţe dragi. Venind spre dvs.: aveţi grijă. Rănită: trădare.

11. Fructele semnifică abundenţă, în afară de cazul în care anotimpul nu este cel potrivit când înseamnă eşec.

12. Legumele sunt un indiciu deplorabil, cu două excepţii (ciupercă şi mazăre).

13. Variatele părti ale corpului indică persoanele la care se pot raporta visele.

- visul unui cap, în zilele noastre: dvs.; la grecii antici: tatăl.

- vis despre dinţi, în zilele noastre: o rudă apropiată.

- vis despre mâna dreaptă, în zilele noastre: fraţii şi surorile; la grecii antici: mama, fiii, un prieten sau un frate.

- vis despre mâna stângă, în zilele noastre: copiii dvs.; la grecii antici: amanta, fata

sau sora.

- vis despre piciorul drept, în zilele noastre: părinţii şi bunicii dvs.; la grecii antici:

sclavii.

14. În cazul în care visaţi boli, dureri, consultaţi întotdeauna medicul.

15. Armele sunt întotdeauna semn rău: trădare sau ruptură.

16. Nu este niciodată favorabil să visezi un animal de acelaşi sex cu dvs.; contrariul este semn bun.

17. Un obiect luminos, strălucitor, nou sau plin este un semn fericit.

18. Toate visele despre eforturi semnifică dificultăţi de depăşit. Dacă, totuşi, aceste eforturi sunt slabe sau încununate de succes, se poate prevedea o rezolvare fericită. Dacă, din contră, sarcina visată este dificilă, este semn de obstacole serioase.

19. Un obiect întunecat, tern, vechi, uzat sau gol este un semn nefast.

20. Urcarea este întotdeauna bună, îndeosebi pe o scară, scara lui Iacob.

21. Coborârea, întotdeauna funestă, indică cel putin o slăbire.

22. Este preferabil să nu visaţi insecte (necazuri, griji).

23. A visa rude şi prieteni în viaţă, cu care aveţi raporturi bune, este un semn favorabil.

24. Pentru o tânără fată, dacă se visează mireasă, înseamnă ruptură, accident, moarte posibilă.

25. Toate nuanţele negre sau întunecate exprimă lucruri rele; nuanţele luminoase au o semnificaţie veselă; toate culorile puternice exprimă pasiuni excesive; toate culorile amestecate cu negru au o semnificaţie contrară celei pe care o aveau când erau singure.

CULORILE CA SIMBOLURI

- roşu viu: iubire ardentă; violet cald: putere.

- roşu şi negru: ură furioasă; violet şi negru: intrigă, trădat.

- roşu întunecat: pasiune violentă; violet sumbru: tristeţe.

- roşu deschis: afecţiune; violet deschis: blândeţe, înţelepciune.

- galben închis: pofte josnice; portocaliu: iubire fericită

- galben deschis: linişte materială; indigo: semn benefic.

- verde închis: nefast, ameninţare; alb: bucurii familiale.

- verde deschis: seninătate, voioşie; negru: doliu, moarte.

albastru închis: autoritarism; maro: melancolie, pericol

- albastru deschis: puritate, fericire; pietre albe: semne fericite.

| jedi_8834 a răspuns:

Inseamna ca te-ai uitat prea mult la filme

| TheDevil a răspuns:

Du-te la biserica si aprinde si tu o lumanare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moartea nu moare. dar nici nu traieste.