| SakonSIUkon a întrebat:

Sall,nu am mers niciodata de unul singur cu trenul si imi este frica sa nu fac ceva gresit.Eu vreau sa vizitez pe cineva in Slatina,eu sunt din Bucuresti si nu am inteles care este procedura,as vrea sa ma lamureasca cineva pas cu pas ceea ce trebuie sa fac,cum sa am grija sa nu nimeresc in alt tren sau ce imi trebuie ca sa nu fiu dat afara de controlor, multumesc.

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Trebuie sa te comporti frumos...trenul nu are nimic special comparativ cu alte mijloace de transport in comun. Cum te comporti in autobuz, asa te comporti si in tren. Ca sa nu nimereati in alt tren, poti intreba diferite persoane din trenul respectiv, dar nu nimeresti in altul pentru ca ti se spune inainte care e trenul pe care tu il cauti. Ca sa nu fii dat afara de controlor trebuie sa fii respectuos, sa nu deranjezi ceilalti calatori si sa ai bilet

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti iei bilet, cauti peronul de unde pleaca trenul, citesti ce scrie pe tren inainte sa te urci. Iti cauti locul care e scris pe bilet (vagon si scaun) si te asezi. Cand vine controlorul ii arati biletul si gata. Nu te da nimeni afara de nicaieri