| Anonymus3000 a întrebat:

La ce foloseste aceea fasa elastica care tine strans de cot mana etc?

Ps:foloseste cumva pentru a nu face luxatie?

6 răspunsuri:
| MeoKidu a răspuns:

Salut!
Dacă deja ai o luxaie, o porţi, ea nu te va lăsa să indoi încheietura, asta va elimina din dureri şi după un timp îţi vei reveni, asta dacă nu este foarte grav (ruptă).
Baftă!

| IancuSilviu a răspuns:

Da pentru aia foloseste.si pentru a absoarbe transpiratie sa nu se irite pielea happy

| Dee0tzaA a răspuns:

Fasa elastica e folosita mai mult pentru bandaje din cate stiu eu. De ex. cand iti luxezi mana, medicul foloseste fasa elstica la bandajare. Nu cred ca are si alte intrebuintari.

| DODoubleG a răspuns:

Poti sa faci luxatie chiar daca o ai

| andreutza_5188 a răspuns:

Nu.Deobicei, dupa ce iti sucesti mana sau piciorul sau cotul etc. se pune fasa elastica pentru a-ti tine zona stransa in ideea ca avand in vedere ca e o zona slabita sa nu se mai luxeze din nou.
Atunci cand ti-ai sucit de exemplul piciorul ti se pune fasa elastica ca sa nu ti-l mai sucesti din nou.
Sper ca te-am ajutattongue

| albert12 a răspuns:

Uite de exemplu poti sa o folosestii sa nu te doara incheietura maini