| Pisique a întrebat:

abia am cumparat un laptop Asus si mi-a dat cd de instalare windows 7 la el si e nou nout si imi apare :

1-Load FreeDOS with maximum RAM free, using EMM386

2-Load FreeDOS including HIEM XMS -memory driver

3-Load FreeDOS without drivers

Enter a choice: [123]

Si daca aleg una dintre ele oricare apare >C:\ si ce trebuie sa scriu aici ca sa instaleze windowsu de pe cd?
funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pornesti Laptop-ul.
Apesi F1 sau Del ca sa intrii in BIOS (iti scrie undeva press F1 sau Del for run setup, sau ceva de genu).
Intrii in Advanced BIOS features
Intrii la BOOT device select. Ai acolo
First Boot Device, apesi Enter si selectezi DVD-RW.
Introduci DVD-ul.
Dai restart.
Cand reporneste iti scrie press any key to boot from CD. Apesi enter.
Iti spune ceva de genul: Windows is preparing to install si urmezi indicatiile ce ti le arata windowsul pe masura ce se instaleaza.

Ai aici un tutorial: http://www.youtube.com/watch?v=ZTikyfFuy_k Bafta!

2 răspunsuri:
| Antyss08 a răspuns:

Salut,
Citește cu atenție!
Repornești laptop-ul și apeși tast F9 iar atunci va apărea bootdevice unde va cere de pe ce dispozitiv să buteze și tu alegi CD/DVD, desigur trebuie să ai în acel disc cu instalarea Windows.
După care va apărea mesajul "Press any key to boot..." apeși orice tastă și va intra la instarea Windows-ului.
Acum îți rămâne să faci după acest video http://www.youtube.com/watch?v=MIPiRCif7_E

| Alexandru_Purtan_1988 a răspuns:

Daca ai putea posta un filmulet cu ceea ce iti apare?
Incearca sa pornesti laptop-ul de mai multe ori, iar de fiecare in timp ce apare imaginea cu ASUS, vei apasa unul din cele 12 butoane cu F, exemplu :F2, sau chiar delete(nu sunt sigur).
La un moment dat, apasand unul din cele 12 butoane iti va aparea "boot menu" si vei selecta dvd-rom-ul.
Dupa care restul e istorie.
Daca stai aproape de Deta, Jud. Timis poti veni la mine.