| Just4Joker a întrebat:

Abia am trecut la radical... Imi faceam tema, si am intampinat ceva la care nu ma descurc. "Descompunand mai intai in factori primi, determinati: a) V576 ....etc. "
M-am uitat in spate si rezultatul era 24. L-am descompus in factori primi, dar n-am stiut cum sa-l fac sa-mi dea 24. Poate nu mai stiu eu bine sa descompun in factori primi... Rezolvati-mi-l pe primul detaliat... In carte nu scrie nicaieri cum sa descompun un radical in factori primi.

Răspuns Câştigător
| BlackNinja a răspuns:

Ar fi cam asa
576|2
288|2
144|2
72 |2
36 |2
18 |2
9 |3
3 |3
Apoi scrii V576=V2(la puterea a 2 a)*(ori)2(la a 2 a)*2(la a 2 a)*3(la a 2a)

(se scot toate puterile''la a 2 a)

=2*2*2*3=4*6=24