| Hank89 a întrebat:

Salut,ajutati-ma cu intrebarea asta, in septembrie m-am inscris la scuoala de soferi pentru categoria c+e, am facut scuoala trei luni in ianuarie 21 m-am dus sami depun dosaru cu greu am ajuns la ghiseu dupa ore intregi de stat in picioare, cand politistu mi-a vazut dosaru mi-a spus ca nu poate sa ma programeze la examen pentru ca n-am varsta implinita de 21 de ani ca intrase legea din 19 ianuarie ca pentru conducerea categorie respective trebuie 21 de ani, din pacate nu mam putut ajunge sa ma programez mai repede ca nu puteai ajunge la rand asa multi insi ori fost la programari, l-am sunat pe instructor auto si mi-a spus sa ma duc la prefectura sa vb cu suprefectu, in 7 februarie am vost sa vorbesc si am explicat problema la suprefectu si mi-a spus sa astept raspunsu lor. Suntem 27 Martie 2013 si n-am primit raspunsu lor, vineri am fost sa vorbesc cu suprefect si mi-a spus ca o sa fiu contactat prin telefon in aceeasi zi, n-am fost contactat de domnu suprefect.
l-am sunat pe instructoru auto sami cer bani inapoi ca m-am saturat sa ma plimb de aici de colo si mi-a spus ca numi pot primi bani pana nu primesc raspunsu de la suprefect. Si acum va intreb pe voi. Ce sa fac in situati asta in care m-am bagat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta ai avut la data inscrierii la scoala.
Legea 203/2012, prin care s-a modificat varsta pentru unele categorii, a fost publicata in Monitorul Oficial la data de 12 noiembrie 2012 si a intrat in vigoare la data de 19 ianuarie 2013.
Daca nu implinesti 21 ani pana la trecerea unui an de la terminarea scolii va trebui s-o faci din nou.
N-ai ce face alta decat sa soliciti o parte din suma platita. Dupa publicarea legii in M.Of. scoala trebuia sa te anunte ca nu vei putea da examenele si sa nu mai continui. Aveau dreptul numai la suma pentru care la acea data iti prestasera servicii.

| Hank89 explică (pentru Ioandelasal):

Sal,19 ani am avut cand m-am inscris, am vrut sami cer bani dar instructoru mi-a spus ca numi poate da bani ca incalca nu stiu ce lege.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hank89):

Vorbeste prostii, nu incalca nici o lege. Cere-i sa spuna ce lege incalca si o sa vezi ca n-o sa-ti poata spune.
Sigur ca, asa cum ti-am spus anterior, nu poti cere toata suma platita, pana la publicarea legii 203/2012 in M.Of. nu avea de unde sa stie de schimbarea varstei, desi se discutase de asta si inainte.

3 răspunsuri:
| Pogonici a răspuns:

N-ai ce sa faci