Întrebare recomandată | Djocko a întrebat:

Am 22 de ani si am o mare problema legata de scoala. Pentru inceput sa va spun ca am urmat o scoala profesionala de 11 clase, dupa care am m-ai facut 2 ani de liceu toate bune si frumoase pana aici dar in ultimul an de scoala m-am impotmolit la materia matematica( nu am agreat-o niciodata) si asa am ramas corigent la mate nu am intrat in bac si in toamna a trebuit sa dau corijarea( au fost 2 clase full la corijare) dar eu nu eram pregatit pentru asta pentru ca in timpul asta eram ocupat cu carnetul de sofer. Am vazut subiectele m-am enervat le-am aruncat si am plecat din sala. Si asa am ajuns sa fiu singurul elev din cele 2 clase repetent. Atunci nu realizasem dar acum credeti-ma ca regret enorm de mult lucrul acesta. Si as vrea sa imi spuneti ce pot sa fac in cazul acesta, pot sa urmez un liceu la fara frecventa? sau sa fac numai acei 2 ani din nou tot la fara frecventa pentru ca acum lucrez. daca se poate va rog sa imi spuneti unde as putea face. eu sunt din Vaslui si sunt dispus sa ma deplasez in alte localitati invecinate. va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru ca nu am mai spus nimanui acest lucru. va multumesc!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

* iti ridici foaia matricola de la ultima scoala la care ai fost inscris--- foaia matricola este un document important, fara de care nu te poti inscrie!
* cauti in orasul tau colegii sau grupuri scolare care au organizate cursuri" serale" sau, au organizate cursuri cu "frecventa redusa"( asa se numeste acum "fara frecventa"!). Cauta la mai multe caci fiecare colegiu/grup scolar au, in oferta lor, diferite specializari.
* vei fi inscris in clasa pentru care nu ai situatia scolara incheiata adica, in clasa pe care ar fi trebuit sa o repeti
* descarca "Reteaua scolara 2013-2014" din judetul Vaslui de aici :http://isj.vs.edu.ro/pagina72.html
Cauta licee in Vaslui sau in alte localitati, contacteaza telefonic si intreaba daca au organizate cursuri cu frecventa redusa si la ce fel de specializari.Nu uita sa intrebi cand se fac inscrierile la cursuri.

Succes!

| BiuL a răspuns:

Eu am 22 de ani si in curand termina facultatea, nu stiu ce ai facut tu, scoala de soferi e cea mai aiurea scuza, aia tine cateva luni, nu tot anul, daca stiai ca nu afci fata nu trebuie sa te apuci. decide-te ce vrei ori sa inveti sa termini scoala ori sa iti gasesti de munca si sa te tii de treaba. fa macar liceul la seral, du-te la scoala la care ai ramas repetent sau ce ai facut si intereseaza-te la secretare/director o sa iti explice ei ce trebuie sa faci si ce alternative ai.

| rumble123 a răspuns:

Macar ai luat carnetul?laughing

| stefan1234567 a răspuns:

Trebuie sati reiei studile