| Flaviius87 a întrebat:

am aplicat pentru un job online si am fost sunat: am sustinut primul interviu online (pe skype) si "cica" am trecut de primul interviu, maine il dau pe al doilea - va trebui sa citesc un speech in engleza, sa vada cum ma descurc.Este vorba despre prezentarea unor produse cosmetice in mall-uri in UK. nu cer niciun fel de comision(decat sa imi platesc biletul de avion dus plus mancare pe doua saptamani) si mi se pare dubios! mai exista asa ceva? sau ce poate fi la mijloc?
Este vorba despre "sbdeadsea ", mai multe informatii gasiti pe www.sbdeadsea. com!
Va rog sa imi spuneti ce parere aveti! poate fi vreo teapa?

Răspuns Câştigător
| blackfox a răspuns:

Am tot cautat fel si fel de informatii despre sbdeadsea.Nimic nu arata suspect, nimeni nu ii vorbeste de raulaughing. Oferta lor apare pe mai multe site-uri cu locuri de munca.Promite multe. Ceea ce pare deranjant este ca scrie cu litere mari ''salariu mare''.Nu vreau sa te descurajez caci poate fi o oportunitate dar de obicei ceea ce e prea frumos sa fie adevarat de multe ori e o escrocherie.Totusi intr-unul dintre site-uri scria ca deja au aplicat 300 si ceva de persoane.Nu vreau sa o lungesc prea mult dar ceea ce ofera ei e de vis. Exceptand partea cu mancarea ca o platesti singur restul e oferit de ei.Pana si costul biletului de avion dupa 60 de zile lucrate iti vor plati integral biletul de avion pana la 100 de lire sterline. Apartament confortabil iar costurile sunt incluse si deduse direct din salariu, aproape de locul de munca si bonusuri din vanzari 20-30%.Nu e cazul sa le enumar ca deja le stii.Indiferent ce decizie vei lua iti urez succes. Sper ca totul sa fie asa cum pare.Trebuie sa vii totusi cu noutati si despre al doilea interviu.Mult succes!

7 răspunsuri:
| Flaviius87 explică:

Primesc salariu prima luna. apoi comision - 17-20% din vânzări!

| EmaS a răspuns:

Daca nu ti-au cerut nici un fel de taxa, eu cred ca este vorba de ceva serios. Sper din toata inima sa-ti ajute Dumnezeu, sa fie bine.Doamne ajuta.

| razwan3l a răspuns:

Mie nu mi se pare suspect deoarece englezii sunt destul de corecti si in legatura cu interviul pe skype nu mi se pare iesit din comun in zilele noastre... apropo a-l 2 lea interviu l-ai dat pe messenger tongue...bani/salariu primesti pentru promovarea produselor? big grin

| danabaicu a răspuns:

Si ce s-a intamplat?
Am fost si eu sunata de ei si nu stiu ce sa fac!

| adelina13 a răspuns:

Daca ar fi sa iti dau eu un sfat, acela este sa iti vezi de treaba ta, asta daca nu ai plecat deja.

| tu888 a răspuns:

Au doua romance care sustin ca sunt recrutoare, ambele nascute in acelasi an, varsta sub 25 si prietene pe facebook, una e pentru Anglia, alta pentru Irlanda. Ambele iti cer sa vorbesti despre tine la interviu in engleza fara sa intervina in monologul tau. In spatele lor, in aceiasi camera sunt arabii care detin afacerea si te asculta, ei le comunica lor din spatele webcamului daca te accepta sau te refuza, de fapt vorbind tot timpul cu ele prin camera, ele nu te asculta cand vorbesti si nu intervin cu intrebari. Eu rasuflu si azi usurata ca nu am folosit webcamul. Apoi restul ramane dupa dvs. sa apreciati.