| HustlerM a întrebat:

Am comandat ceva prin Posta Romana. Cum functioneaza? Ma anunta ei cand ajunge coletul? Trebuie sa ma duc eu sa verific zi de zi? etc. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa iti aduca postasul aviz. Dar se mai intampla sa se trimita cu intarziere avizul sau sa se piarda, asa ca ar fi bine sa te duci sa intrebi la 3-4 zile dupa comanda.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te suna sau vine posterita si-ti lasa un aviz cu ajutorul caruia ridici coletul.

| kar1GaNNN a răspuns:

Poti sa mergi la posta tu personal dupa 3 zile de la comandă.

| Legion7X a răspuns:

Da trebuie să te duci după 3 zile sau chiar a treia zi să verifici dacă a venit comanda, chiar dacă nu a venit biletul de înștiințare la ușă or în cutia poștală.
Depinde în câte zile site-ul respectiv ți-a spus că ajunge comanda.
De obicei primești un bilet că a venit dar, de multe ori am ridicat primul coletul, iar înștiințarea a ajuns după.
Alteori am primit prima înștiințarea apoi am ridicat coletul. Deci variantele sunt viceversa

| nda a răspuns:

Pe mine m-a sunat si mi-a zis ca am un colet.

| SMH a răspuns:

Eu primesc un bilet de fiecare data. Comand de pe Ebay si Aliexpress in principal. Dar am primit si colete din tara. De la Redis de exemplu. Nu trenuie sa mergi nicaieri, trimit ei un biletel prin postas.

| enirehtak20 a răspuns:

În mod normal ar trebui ca cei de la poștă să te anunțe, dar daca nu ajunge în intervalul de zile în care ți-au spus ca ajunge, atunci du-te întreaba.Mi s-a întâmplat.Venise de câteva zile, iar eu când am sunat mi-au zis ca e venit de mult timp.