| Samyr1 a întrebat:

Salut.am cumparat in vara un sistem logitech x530, iar dupa cateva luni potentiometrul mi s-a rupt. Prin constanta nu prea am gasit, acesta este un potentiometru delta R126OJOCHZ, daca as putea gasi unul, sau satelitul central cu volum al acestuia daca il are cineva de vanzare. astept raspunsurile voastre! multumesc!

9 răspunsuri:
| C8PILUcool a răspuns:

Cumperi altul

| Samyr1 explică (pentru C8PILUcool):

Daca imi gasesti tu unul identic il cumpar! happy

| C8PILUcool a răspuns (pentru Samyr1):

Nu mai ai garantie?

| Samyr1 explică (pentru C8PILUcool):

L-au scos din garantie. in fine, multumesc de ajutor

| Reparatoru a răspuns:

Se poate monta un simplu potentiometru rotativ, totul este sa respecti valoarea omica, daca este pot.stereo pui unul stereo,orce se poate adapta, depinde cat te pricepi in electronica, daca nu cere ajutorul unui prieten in cunostinta de electronica.ok! bafta

| Samyr1 explică (pentru Reparatoru):

Semireglabilul este de 10 kiloohm, nu i pot pune doar unul singur deoarece imi va merge doar un singur canal. eu am nevoie de 5, sau un potentiometru compus, dar cum multa lume mi-a spus ca cele de la Logitech sunt cam de unica folosinta nu stiu unde as putea gasi, sau ceva care sa corespunda cu acesta.
In constanta am gasit la un magazin doar semireglabilele dar au valoarea de 0. 5kohm, si sunt la jumatea acestuia. cam slabute,

| Reparatoru a răspuns (pentru Samyr1):

Pai tu nu ai precizat ca potentiometru este etajat, dar se gasesc pot. stereo cate vrei, gasesti pe net firme care comercializeaza componente electr.eu am cumparat de la astia; http://www.electronicservice.ro/index.php?go2=tarife au preturi acceptabile, si poti face si comanda daca ai ceva mai special si nu se gaseste, vb cu ei la tel.si le spui despre ce ai nevoie, sau le lasi mesaj.eu iti faceam sistemul daca eram mai aproape, am reparat destule electronice, si de multe ori am adaptat diferite componente care merg perfect ca si originalele. poti pune poten.de 10 ko cate vrei, problema este sa folosesti fire ecranate, ca sa nu apara distorsiuni pe sunet. oricum tu faci cum iti este mai usor.sal.si bafta

| Samyr1 explică (pentru Reparatoru):

Mersi mult!