| ChocoHeidi a întrebat:

Salut happy. Am dat Testarea Nationala la romana si mi-a picat un exercitiu cum ca trebuie sa recunoastem propozitia subordonata.

" Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii. "

Am avut de ales intre :
a. atributiva
b.predicativa
c.subiectiva
As vrea sa va cer parerea in legatura cu ce propozitie subordonata ar fi. Dupa parerea mea, in examen am scris ca e subordonata subiectiva. Parerea voastra care este?

7 răspunsuri:
| OFetitsaRoz a răspuns:

Ba nene...propozitia asta este predicativa...ganditi.va logiclaughing)) atata timp cat nu poti spune "ceea ce ma jeneaza exista dificultatea rasfoirii" este predicativa deoarece nu se poate inlocui vb "a fi" cu "este exista se afla".

| ChocoHeidi explică (pentru OFetitsaRoz):

Si dacă e predicativă atunci care e subiectul?

| OFetitsaRoz a răspuns (pentru ChocoHeidi):

Subiectu este subinteles... daca stai sa o iei logic intrebi :"cine/ce ma jeneaza?"si raspunde dificultatea rasfoirii.parerea mea o iei d buna bine nu iar binewinking

| Georgy95 a răspuns:

Eu cred ca este predicativa love struck
Pentru ac este nu se poate inlocui cu exista happy

| Elisabeta24 a răspuns:

Subiectiva

| Andrusca135 a răspuns:

Tot subiectiva am pus si eu si am vazut baremul si este subiectiva.

| diapink16 a răspuns:

Sincer...eu am scris predicativa, dar acum na ..sa vedea vineribig grin