Întrebare recomandată | CinevaCandvaUndevaEu a întrebat:

Anul trecut, în noiembrie 2019 am împlinit 18 ani. Pentru că sunt încă la liceu, am completat o cerere să primesc în continuare alocația. Până să intrăm în starea de urgență am fost la secretariat să le cer o adeverință pentru alocație (am înțeles că dacă luam acea adeverință mi-aș fi primit alocația), dar doamnele secretare nici nu m-au lăsat să termin ce aveam de spus, iar răspunsul lor a fost "am să te chem eu când mai fac cereri". Mi-am dat seama că nu au înțeles că eu voiam de fapt adeverință, nu CERERE și am mai încercat și în alte zile, dar mi s-a spus că doamna care se ocupa este în concediu. Și eu nu am apucat să mai iau adeverință pentru că am intrat în starea de urgență, carantină... Eu nici acum nu mi-am luat alocația. Știe cineva ce ar trebui să fac? Și cum se numește mai exact adeverința aceea? Știu doar că trebuie să o duc la un sediu poștal sau ceva? Și acum dacă mă duc la liceu parcă le văd cum țipă. Ce mi-e și cu doamnele de la secretariat!

2 răspunsuri:
| ILoveCringe4427 a răspuns:

Trebuie sa completezi o cerere si sa atasezi impreuna urm doc:
1. Cerere Tip
2. Adeverința de elev
3. Copia actului de identitate
4. Extrasul de cont, în original, cu semnătura și ștampila băncii.

Pentru model de cerere tip poti lua de aici:
http://bucuresti.mmanpis.ro/......-18ani.pdf

Poti sa te duci la scoala cu doc astea la tine completate sa le lasi la secretariat, diriginte, director sau un profesor sa te ajute. Alocatia oricum nu o mai primesti lunar, din cate stiu o sa vina toata o data la sf scolii, sau maxim dupa cateva luni. Iti vin toti banii doar ca posibil sa nu mai vina lunar.

Bafta.

| CinevaCandvaUndevaEu explică (pentru ILoveCringe4427):

Am completat o astfel de cerere anul trecut, cand am facut 18 ani. Eu am nevoie de o adeverinta de la secretariat, dar nu stiu cum se numeste adeverinta respectiva.