| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am luat un Samsung galaxy watch 6 classic și doresc sa activez esim dar nu știu cum.
Ceasul are caracteristica lte, am întrat în Samsung wear la Abonamente mobile, se incarca ce se incarca, dar îmi da cod de eroare -1, dacă dezactivez datele mobile de pe telefon, am cod de eroare p și îmi zice sa încerc din nou.
În acel cod de eroare -1 îmi spune ca Telekom (pentru ca am abonament Mobil8 Loialitate la telekom), nu oferă abonamente pentru esim.
Acuma nu știu ce sa zic, le-am trimis mesaj celor de la telekom, aștept un răspuns (dacă ar da), treaba este ca nu ma prea pricep, deci sa înțeleg eu mai trebuie sa mai plătesc încă un abonament separat independent de telefon și pentru ceas? Ca și când asi avea doua telefoane? Adică sa am practic doua abonamente?
Ma gândeam ca poate se transfera 4G-ul de pe abonamentul telefonului pe ceas și aia e.

Sincer nu ma prea pricep, deci asi dori sa activez esim, ce se poate face în acest caz?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca compania de telefonie la care ai serviciul nu are esim, atunci nu functioneaza asa prin esim.
Daca compania are, probabil trebuie sa ai si telelfonul cu esim, asta trebuia sa intrebi pe cei de la Telelcom ce spui ca ai serviciu.

Dar vad ca tiau dat mesaj ca la ce serviciu ai tu, nu ofera e sim ala., asa ca degeaba ai dispozitive cu esim, nu le poti folosi la serviciul tau.

| catalin542000 explică (pentru relian):

Cică n-au deloc esim, implicit telekomul nu deține aceasta facilitate. Pfff, cred ca ma trec pe Orange nu știu ce sa zic, acum nici nu știu, trebuie cred ca să plătesc abonament și pe telefon (ma rog deja platesc), dar mai trebuie și la ceas, ma așteptam cumva abonamentul sa fie transferabile si cumva cu ceasul sa ma folosesc de cartela telefonului de abonamentul pe telefon. În fine. Da, are și telefonul esim, este un S23 ultra iar ceasul un Samsung watch 6classic, nu se pune problema de esimuri.

| relian a răspuns (pentru catalin542000):

ESim ala e nimic, adica nu ajuta pe om la nimic pana la urma.
Vor sa elimine banui cartelele alea prepay, adica sa nu mai poti exista ca si anonim, eu asa cred.
Bine ca oricum nu e nimeni anonim, dar banui ca vor sa controleze tot, sa colecteze informatii, cand vine vremea le vind si fac aia milioane.

E sim, nu mai ai cartela aia, ca e cu cartela sau fara, pe cine avantajeaza nu stiu, pe utilizator in nici un caz.
In SUA toate iPhone acum asa vin, doar eSim, dar aici toate companiile de telfonie baga cand apare orice noutate, altfel ramane in urma si dispare.

Si la Orange au aia eSim sau care e situatia in Ro? Eu ma gindisem sa iau iPhone 15 si pe al meu sa dau mamei in Ro am 14 pro, dar e la fel cu eSIM asa ca de nu au aia acolo, degeaba ma agitam eu laughing

| carevaescu a răspuns:

Dacă nu vrei să plătești un alt abonament sau cartelă, mai bine îți conectezi ceasul la telefon prin bluetooth.

| catalin542000 explică (pentru carevaescu):

Îl am conectat la bluetooth, dar deci nu am știut, trebuie practic sa plătești un alt abonament sa înțeleg?
Cu toate ca în cazul asta de ce mai trebuie sa conectez ceasul la abonament prin aplicația wear ca și când asi conecta abonamentul de pe telefon la ceas sau alta chestie, ceasul el nu are sim (cartela fizica), iar pe esim știu ca doar se cloneaza cumva agenda, adică (cred eu), nu poți cred sa pui un abonament ceva pe esim sau sa încarci esimul ca pe o cartela normala.
Adică vreau sa zic, cum face acel abonament pentru ceas? Tot pe telefon sau cum?

| carevaescu a răspuns (pentru catalin542000):

Dacă vrei să folosești esim ul trebuie să plătești o altă cartelă sau abonament. Asta ar însemna că vrei să folosești ceasul independent de telefon - adică să fie fiecare conectat independent la rețeaua mobilă - adică ai avea două telefoane cu două numere unul dintre ele fiind în formă de ceas.

Pentru restul funcțiilor ceasului nu îți trebuie neapărat esim sau conexiune directă la rețea și nici număr separat. Dacă îl conectezi la propriul tău telefon îl poți utiliza asa. Ceasul se conectează la internet prin telefon.