| madd18 a întrebat:

am o catelusa de cane corso si vreau sa ii dezvolt musculatura...cum pot proceda? ce exerciti pot sa fa cu ea?

6 răspunsuri:
| Amorezatul a răspuns:

Cel mai bun lucru pentru un catel este alimentatia si miscarea in natura periodice! Daca nici plimbarile si alergarile nu dau roade atunci incearca Fitness, Aerobic si forta de trei ori pe saptamana! happy

| oanaX a răspuns:

Pentru un catel aproape singurele exercitii sunt alergarile

| Agnes00 a răspuns:

Plimbat sau alergat. Daca ai putere mare de convingere poate ridica si greutati, dar majoritatea cainilor nu fac asta, motivele principale fiind in primul rand ca nu sunt oameni si in al doilea rand pentru ca sunt patrupezi.

| AmericanStaffordshireTerrier a răspuns:

GRESIT!

Musculatura lui trebuie dezvoltata in serii scurte.
Hai sa iti explic mai usor pas cu pas, citeste bine si noteaza. Iti arat eu ce caine am daca ai sa faci ce zic.

1. Exercitii dure si intense de Spring-pole - Atarnat funie sau tras funie din mana timp de 10-15 min. Pauza 30min, in cele 30 min de pauza plimbat usor sau alergat usor, depinde cum doreste cainele, dar mentine miscarea continua. (dezvolta muschi gatului si maxilarului)

2. Inot 10-15 minute, chit ca ii arunci mingea in apa sau il plimbi cu lesa pe langa mal este ok. 30min. alergat usor sau joaca cu mingea.
(dezvolta spatele, cadio si membre)

3. Cauta un cauciuc de masina mica, sa ai ham la caine si mergi cu el 10m inainte si inapoi. NU ALERGAT! Mers doar. Timp de 10min.
(muschii spatelui, membre)

OBLIGATORIU
1 zi pauza dupa acest antrenament. Poti lucra toate 3 poti lucra si 1. Doar cainele sa nu fie plictisit si obosit, pentru ca un caine satul de efort nu este un caine bine antrenat si nici nu va dori sa faca mai mult. Incepi lejer, cu un program de:
1zi/antrenament 1zi/pauza.
La 3 saptamana. Adaugi 1zi 2exercitii/antrenament 1/zi pauza
Apoi la 2 saptamani 1zi 3exercitii/antrenament 1zi/pauza.
Evita suprasolicitarea. Petphos este recomandat pentru un caine activ.
Dai Petphos cand incepi acest lucru si iei 21 zile apoi pauza 14 zile.
Cantitatea de vitamine este necesara, atat cat si cantitatea de proteine. Cauta hrana premium dar sigura.
NU FACI ACEST EXERCITIU DACA:
NU folosesti hrana adecvata (carne pui sau boabe clasa pro)
NU ai catelul dezvoltat (peste 18 luni)
ARE probleme articulare, lipsa de calciu sau displazie de sold (schiopatat, dureri in mers)
MESE regulate si bazate pe proteina peste 30%.
Hrana lui pe ziua de antrenament nu este consistenta (ex: Pui 200gr orez legume. A2a masa dupa 2 ore de la antrenament, bellano sau boabe premium)

Daca doresti detalii ma cauti PM.

Mult succes

| albualexandrucristian a răspuns:

Daca ai cane corso dupa 8 luni dezvoltai musculatura. daca incerci sa eu dezvolti inainte de 8 luni s-ar putea sa nu se mai dezvolte normal s-ar putea sati ramana micuta si slaba si cu muschi pe ea deci parerea mea e s-o faci dupa 8 luni.am si eu un mascul de 9 luni si am inceput sa fac atrenamente cu el cel mai bine ii iei un ham ii legi hami de o greutate fugi si il chemi si el o sa fuga dupa tine sau sal duci la 1 rau ceva si ii arunci ceva si el sa inate