| catalinus13 a întrebat:

Salut am o intrebare de ce tot imi pica netu din 5in5 min tin sa recomand ca routerul este acesta Router wireless ASUS RT-N56U si sa mai spun ca am schimbat netul acum ceva zile am.
Acuma din ce cauza imi tot pica sa fie routerul chit ca il am de 4 ani dar inca merge ca lumea
sau sa fie cablul?
Nu imi pot inchipuii ce ar putea avea.
Ms anticipat

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E posibil sa nu fie configurat bine routerul.
Mai ales la acces tip PPPoE (cum este si la RDS) trebuie bifata neaparat optiunea de reconectare automata.

| catalinus13 explică (pentru Bula):

Au venit cei de la internet si au schimbat pppoe dar nu stiu ce ar putea avea?

| Bula a răspuns (pentru catalinus13):

PPPoE nu se poate "schimba". Este modul de accesare la internet, cu nume si parola. Acestia se fixeaza in momentul cand inchei contractul de internet si sunt scrise chiar pe prima pagina.
Schimbarea numelui si parolei tot nu rezolva problema intreruperilor, este ceva natural pe internet.
Solutia este setarea re-conectarii automate in caz de intrerupere.
Cand se seteaza conexiune directa la calculator (fara router) aceasta optiune este implicita, deci nu se simt intreruperile dese. Nu la fel este cand semnalul trece prin router. In acest caz router-ul trebuie setat pe PPPoE, iar re-conectarea automata trebuie sa fie bifata la optiuni!
Conectarea spre calculatoare si wifi nu vor avea astfel de suferit.

| TheMinedPlumbob a răspuns:

O fi de la cablu. Mi s-a intamplat, un fir nu facea atingere cu router-ul, si am fost nevoit sa schimb mufa cablului de Internet.
Succes!

| Aaaaa1111bbbb2222 a răspuns:

Hmm, eu am patit-o cu cablul, si facea la fel. Am stat 1 zi, 2, gandindu-ma ca se va remedia singura problema. Pana am sunat la cei de la care am abonamentul de internet si au venit sa schimbe cablul. Ar trebui sa suni si tu sa vezi.

| catalinus13 explică (pentru Aaaaa1111bbbb2222):

Am sunat si au venit dar au zis ca, cablul nu are nimic