| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, m-am portat cu numarul de la Orange la Digi si inca sunt in perioada contractuala, acum intrebarea este daca nu mai platesc factura la Orange si raman cu noul abonament este posibil sa mi se suspende nr. cel de Orange portat la digi, sau nu au treaba?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă s-a finalizat portarea și-ți apare semnal DIGI (a început să funcționeze pe DIGI), cei de la Orange nu mai au niciun drept asupra acestui număr (e vorba de LEGE, nu de vreun regulament de-al lor pe care ar putea să-l încalce). Deci NU.

| dSabYn a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 2-3zile cartela "provizoriu" si dupa rămân cu nr portat de la Orange, dar abonm la Orange inca este activ sunt la zi cu plata, dar nu i-mi mai plac serviciile. Si de aceea am pus intrebarea. Daca mai au de'aface nr cu portarea la digi.

| Junc_Roby_2000 a răspuns (pentru dSabYn):

Nu mai are nimic de'aface Orange cu Digi cartela aia provizorie se va schimba in numarul pe care l-ai avut inainte la Orange doar ca vei folosi reteaua DIgi

| anonim_4396 explică (pentru dSabYn):

Nu mai are Orange nimic de-a face cu cartela, dacă ai primit „provizoriu", portarea a fost aprobată de ambele rețele („aprobată" de formă, că oricum erau obligați de lege să aprobe, nu pot să te rețină de client cu forța). Iar după noile legi, numărul este al tău și ți-l poți porta în ce rețea vrei tu, nimeni nu ți-l poate lua decât dacă renunți tu la el.