| Laiyla a întrebat:

Am avut abonament la digi pe 2 ani, telefonul tot de la ei. Dar nu mi-am portat numarul si am ramas tot cu cel de Orange care il aveam inainte, atat ca eram pe digi. Cat costa daca vreau sa mi-l schimb si sa am numar de rds, stie cineva? Si ce acte am nevoie si cat dureaza?

Răspuns Câştigător
| Adelin25 a răspuns:

Trebuie sa suni la ei si sa le spui ca vrei sa schimbi...ei iti vor trimite alta iar pe cealalalta o vor inchide.Eu cand am schimbat-o la Orange mau pus sa bag un cod, dar eu mi-am luat telefon din magazin online. In cazul tau asa se va intampla...nu costa nimic apropo si dureaza o saptamana maxim!

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Cred ca nu stii de fapt ce inseamna portare. Daca ai avut un numar Orange sa zicem 0744111222 si ai trecut cu ACELASI numar in reteaua RCS atunci se numeste ca ai facut portare (adica ti-ai pastrat numarul dar ai schimbat compania).

Nu ai de ce sa iti schimbi numarul, nu are nici un sens (si nici nu stiu daca poti). Ce motiv ai sa iti doresti asa ceva?

Tehnic, ar trebui sa inchizi contractul semnat cand ai venit cu (= portat) numarul din Orange in RCS si sa faci un nou contract pentru un alt numar RCS. Trebuie insa sa repet, este un non-sens - toata lumea iti stie vechiul numar (tocmai asta e si ideea portarii), de ce ai vrea sa il schimbi?

| costinvlad a răspuns:

Daca esti pe RCS RDS tu ai nr in baza de date de la RCS RDS, dar la prima vedere ar putea parea de Orange. Ar trebui sa iti schimbe din fata acel 074 sau 075 si sa faci personalizat gen 07xxMMAALL(MMAALL=data nastere) sau ceva de genul.