| Belingot a întrebat:

Salut, am o problema la PC, vreau sa ma conectez de pe placa video pe placa integrata si cand vreau sa pornesc pc ul pe placa integrata imi da no signal dar cand bag cablul in placa video imi merge normal. De ce?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calculatorul tau, daca e mai vechi, functioneaza cu placa video atasata, iar in lipsa cu cel de pe placa de baza.
La calculatoarele mai noi, exista optiune in BIOS sa functioneze ambele placi video si se poate stabili si prioritatea lor (care sa fie pentru display primar si cel secundar).
Intra in BIOS si vezi daca are asemenea optiune de alegere a prioritatii!
Daca nu este (sau nu stii sa intrii in BIOS) atunci foloseste iesirea placii video, care functioneaza.

| NLS a răspuns:

Ce model de procesor ai? (nu ajunge i5, i7, etc)

Grafica integrata (atunci cand exista) e integrata in procesor, incepand din 2010.
Placa de baza contine doar conectorii de iesire video.

Inainte de acest an, grafica era integrata in placa de baza, si practic pe orice placa de baza aveai si video integrat.
Acum, e posibil sa ai procesor ce nu are grafica integrata, exista si astfel de modele, de exemplu 10100F de la Intel.

Intrebarea e daca procesorul pe care il detii, are sau nu video integrat.
Fiindca daca nu are, e logic sa afiseze No Signal.

| UserRo10 a răspuns:

Pt a folosi integrata scoate placa video fizic.