| ROBBYSHOW a întrebat:

Salut am o statie Statie radio UHF portabila PNI PMR R11V si nu stiu la ce se foloseste daca imi puteti spune voi? Dau funda

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scuze! Pe urma am vazut ca ai dat denumirea: http://www.emag.ro/......D2LY4MBBM/
Este asa numita statie talki walki si bate pana la 6 Km. Lucreaza in frecventa de 446 Mhz, cu o autonomie de pana la 10 ore, 8 canale prestabilite, 4 baterii AAA (R3) 4 acumulatori AAA (R3) Acumulator NiMh 600mAh si putere de emisie de 0.5 W. E mai buna in teren de munte decat la campie.

| ROBBYSHOW explică (pentru Salontanul):

Și as putea sa o folosesc gen in afara localității ca pe o stație auto?

| Salontanul a răspuns (pentru ROBBYSHOW):

Sigur ca da. Ideea este ca trebuie sa mai ai o statie la partener sau mai multe statii la alti parteneri. Eu, cand eram militar, aveam o statie (e drept ceva mai mare dar tot portabila) si intram pe alte frecventa (avea o gama mai larga de frecvente) altora. Intr-o zi l-am oprit pe un tractorist sa mearga la arat. Nimerisem pe frecventa unei cooperative agricole (CAP). laughing

| Salontanul a răspuns (pentru ROBBYSHOW):

Cat despre folosirea ca auto (daca vrei s-o alimentezi, cred ca la asta te referi) trebuie sa-ti faca cineva o alimentare foarte bine filtarata la 6 volti/600 ma.

| ROBBYSHOW explică:

Îmi poți explica mai in detaliu te rog?

| Salontanul a răspuns (pentru ROBBYSHOW):

Ce drac' sa-ti explice ca habar n-are. O statie radio UHF este exact ce-i spune denumirea. Se monteaza pe autovehicole sau la purtator (cele portabile) si vorbesti cu alte persoane care au aceleasi frecvente. Ceva asemanator cu cele ce le au politistii americani in filme, cele de pe camioanele mari de la noi si, mai nou, unii si-au instalat si pe masini mici. Daca pe o masina mica vezi doua sau mai multe antene este posibil ca una sa fie de la statia radio UHF (ultra inalta frecventa) care poate lucra pe frecvente cuprinse in banda de la 300 MHz la 3000 MHz (3 GHz). Daca-mi dai denumirea ei iti pot da mai multe amanunte.

| ROBBYSHOW explică (pentru Salontanul):

Denumirea ei este Statie radio UHF portabila PNI PMR R11V.Daca mi-ai da mai multe detalii ar fi de ajutor.Mersi