| raresh4you a întrebat:

am si eu o problema. Am un scuter Aprilia Sr 50 cand il pornesc trebuie sa il pun pe cricul central... il pornesc, il dau jos de pe cric si cand ma urc pe el sa plec se opreste. cand are greutate se opreste :d
de ce?

2 răspunsuri:
| minus273virgula15gradeCelsius a răspuns:

Cred ca este vorba despre lipsa compresiei. Daca "in liber" porneste si ramane pornit, iar "in sarcina" (cand il pui la munca) se opreste, este posibil sa ai setul motor dus. Mai poate fi vorba despre o subalimentare cu combustibil. Du-l la un meserias.

| raresh4you explică (pentru minus273virgula15gradeCelsius):

Fii atent... am rezolvat problema cu opritul... cand ma urcam pe el se lasa carburatorul putin mai jos si nu se mai alimenta am prins bine carburatorul si alea si merge bine acum dar am alta problema! am schimbat 4 bujii.ca sa il pornesc trebuie sa ii dau cateva pedale fara contact si dupa aceea sa il tin accelerat si sa ii dau la pedala cu contact, si trebuie sa ii dau vreo 7-8 pedale ca sa o ia, nu prea mai are compresie, recunosc, dar cand porneste fuge 90 si trage de rupe deci nu este setul big grin ce sa fie?