| ÄndrëÿCoolZ a întrebat:

Am si eu o problema destul de enervanta! De curand mi-am achizitionat un soundbar de la Samsung si are si functia bluetooth, un vecin are chef de glume si si-a luat aplicatia cu telecomanda pentru soundbar-uri Samsung si mi-l tot opreste si porneste, imi baga muzica, imi schimba sunetul, ma scoate din sarite! SUGESTII?

Răspuns Câştigător
| RedTMS a răspuns:

Eventual ai putea sa il pui altundeva in camera astfel raza de actiune a acelei aplicatii sa nu ajunga acolo! Daca nu merge asa mergi la el si vorbeste cu el sa te lase in pace si sa nu iti mai controleze SOUNDBAR-ul!

| ÄndrëÿCoolZ explică (pentru RedTMS):

Are raza destul de mare, cam 50m si el sta sub mine, o sa vorbesc cu el!

| RedTMS a răspuns (pentru ÄndrëÿCoolZ):

Ok! Succes si sper sa te lase in pace!

| Bula a răspuns (pentru RedTMS):

Nu poti astepta de la cineva sa nu-si asculte muzica preferata fiindca se aude si la tine in casca sau in difuzor. Inchiderea geamului nu rezolva problema.
Degeaba mergi in alta camera, raza de actiune a bluetooth-ului poate fi pana la zeci de metrii.

Daca si vecinul are o scula audio cu bluetooth, atunci aparatele se pot conecta si incrucisat, daca nu sunt "alese" printr-un protocol (parola) distinctiv.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bluetooth-ul are functie de "invizibilitate", adica sa fie ascuns in fata celor neautorizati.
In plus, fa inperecherea prin grup/parola, in caz contrar va fi liber de accesat pentru oricine (ca si free wi-fi).

Citeste documentatia echipamentului bluetooth din calculator/laptop, precum si a sculelor atasate.

| octav005 a răspuns:

Ar trebuie sa ai o setare la soundbar ca numai cine vrei tu sa acceseze bluetooth tau. poti baga o parola presupun