| Mihai765 a întrebat:

Salut, am si eu un nokia 500 si cand apelez sau primesc cate un apel display-ul se negreste iar cand inchid apelul isi revine. Ce pot sa ii fac?

2 răspunsuri:
| alexTT a răspuns:

Este de la senzorul de proximitate, cand tii telefonul la ureche acel senzor iti dezactiveaza touch screen-ul pentru a nu primi si alte comenzi in timpul unui apel cand este in contact cu fata. Daca display-ul se inegreste fara sa tii telefonul la ureche inseamna ca acel senzor este acoperit cu ceva ori este defect si trebuie trimis in garantie sau la un service.

| bTkESL a răspuns:

Da si la mine la LG optimus cand dau sa se apeleze se innegreste ecranul iar se aprinde iar se innegreste, dar daca dai de mai multe ori cu degetul pe ecran (cum ca ai vrea sa inchizi la apel )isi revine.E ceva normal la telefoanele cu touchscreen.