| Ted18 a întrebat:

Am terminat liceul am diploma de bac. Ce acte imi trebuiesc pentru a depune la Asociatia ocuparii fortei de munca?(adica sa iau somaj)Dau funda pentru raspunsuri bune.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.76/2002 si normelor metodologice de aplicare, aprobate prin HG nr.174/2002, daca nu o sa urmezi studii universitare ori postliceale trebuie sa mergi la AJOFM din judetul tau ca sa te ia in evidenta, cu urmatoarele acte:
-actul de identitate - cartea de identitate - original si copie;
-actele de studii si calificare, dupa caz - originale si copii;
-adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apt de munca sau ca ai eventuale restrictii medicale.
Aici completezi o fisa tip(anexa nr.1 la norme) si te ia in evidenta.
Dupa 60 zile, daca nu ti-ai gasit un loc de munca ori nu ti-au oferit ei unul, va trebui sa mergi iarasi, pentru inscrierea la somaj, cu diploma de bacalaureat(daca nu ai depus-o prima data) si o declaratie pe propria raspundere, autentificata de un notar public, ca nu urmezi o forma de invatamant universitar ori postliceal. De la aceasta data o sa primesti indemnizatie de somaj, in suma de 250 lei lunar, pe o perioada de maximum 6 luni. Numai bine!