| Andrei_Ovidiu_Irofti_1990 a întrebat:

Am un Bichon Havanez de 2 luni si nu stiu cat sa-i dau de mancare, va rog ajutati-ma!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Carbohidratii inclusi in hrana puiului de bichon îi asigură acestuia energie si volum corporal tinind cont de faptul ne referim la un animal in crestere, cartofii in cantitati moderate, orezul, pastele fainoase sunt o sursă importantă de carbohidrati atunci cand sunt incluse in alimentatia cîinelui, orice alimente oferite unui bichon trebuie sa fie ușor de digeratsi sa contina acele vitamine si minerale esentiale cresterii punind accent pe fosfor si minerale, este important sa tine ti mereu legatura cu medicul veterinar care va va indruma in alegerea hranei puiului de bichon avand in vedere factori importanti precum vârsta bichonului si starea de sanatate, analizele si vitaminele sunt si ele necesare in buna crestere si dezvoltare a cățelușului dumneavoastră. Prezența in cantitati prea mici a calciului in alimentatia puiului de bichon cauzează diformități in general la oasele picioarelor sau rahitism, pe de altă parte, excesul de calciu poate cauza probleme unui bichon ajuns la vârsta adultă generînd afectiuni ale sistemului osos, dentiției si unghiilor, multă sanatate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pină in 6 luni hraneste l de 3, 4 ori pe zi, lasindu i timp intre mese de 15 minute, după vârsta de 6 luni invata cațelul cu 2 mese pe zi sau chiar una in functie de animal, apă sa i pui intr-un bol, ca el sa fie mereu hidratat, scoate l afara după ce manincă sa si faca nevoile, si nu il duce imediat in casa după ce a urinat, intrucit el va asocia acest lucru ca pe ceva negativ, si de cate ori il scoti afara sa si faca nevoile se va abtine si va face in casă, după ce i si face nevoile, mai plimba te cu el in lesă pret de 10-15 minute, ca are nevoie sa ardă caloriile ca si omul după masă are nevoie de o plimbare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In functie de greutatea lui scrie pe punga de mancare, eventual poti sa-i iei un pahar gradat de la veterinat si sa intrebi veterinarul cat poti sa-i dai si care-i cantitatea maxima.

| 463257524 a răspuns:

Sa nu ii dai de mâncare mult! Un pliculet cu carne special pentru puii de cățel este suficient. Mai bine il lasi flamand decat sa il ingrasi. Cand va creste mai mare ii vei putea da mai mult, dar pana atunci nu. Funda?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 463257524):

Ce prostie ai zis, cum mă sa il lase flămind, esti nebun, tie ti ar plăcea sa te lase părintii flămind? Si sa i ti dea mincare cand imbatrinesti, desteptule.

| 463257524 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu iti spun doar ce am pățit cu pisicuta mea.

| Delia45 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic pentru cei de 2 luni dar iti sugerez sa nu ii dai mult de mancare deoarece acesti caini sunt lacomi la mancare si...mai multe sfaturi eu nu am de unde, nu ai fost cu el la un veterinar pentru vaccinuri si chestii...cand te duci intrebi