| denisTiky a întrebat:

Salut, am un termostat Salus t105rf cu un receptor montat pe centrala termica. Intrebarea mea este urmatoarea. Cum se foloseste acest termostat care il tin in casa(telecomanda de la care reglezi temperatura, etc), stiu despre el strictul necesar, insa as vrea sa stiu despre modul confort(zi/noapte)cum functioneaza, ce fac unele butoane si cum sta treaba cu acele programe(P1, P2...P6).

Rog pe cineva priceput sa raspunda sau cineva care are ceva echivalent si stie cum merge. Tin sa mentionez ca cel care a pus acest termostat, mi-a explicat in mare parte cum se foloseste insa nu am inteles mai nimic si mi-am dat seama singur cum se regleaza temperatura si cum functioneaza el ca sa stie cand sa porneasca pompele. Si de pe cartea de instructiuni tot nu inteleg. Inca nu stiu din cauza ca am trecut pe centrala termica acum 2-3 zile si de atunci nu prea stiu multe despre tot acest "sistem"
Sper ca ati inteles ce vreau eu sa stiu, raspund la orice nu ati ineles din intrebare.

Funda!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Păimie mi se pare că manualul ( https://www.saluscontrols.ro/......omanda.pdf ) e foarte clar: fiecare program are o succesiune de intervale orare între care pornește căldura la valoare de confort (ceva mai mare, plăcută) sau altele în care menține doar o senzație de „răcoare" pentru economie (când dormi sau nu ești acasă) - alegi programul care te „coafează" cel mai bine.