| Oliwer123 a întrebat:

Apelez la voi cu o mare problema despre operatorii de Vodafone. Bun, sa incep cu inceputul, acum 2 ani de zile am facut un abonament la ei destul de avantajos si astazi a fost momentul sa il reziliez dar cica nu imi pot pastra numarul? Intrebarea e de ce? Cum as putea sa imi pastrez numarul, ca nu au voie sa ma oblige ca renunt la el. Astept pareri cu ce sa fac si unde sa merg.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te muti de la ei la alta companie de telefonie si porti numarul cu tine.

| sierra1 a răspuns:

Poți transforma abonamentul in cartelă prepaid sau faci portare in altă rețea și-ți păstrezi numărul in ambele situații

| Lioana a răspuns:

Si eu am patit la fel cu un numar de Orange. Nu ma lasau sa pastrez numarul daca renuntam la abonament. Am cerut atunci portarea numarului in alta retea pe prepay si am ramas cu el scapand totodata si de abonament fara sa fac renuntare.

| Oliwer123 explică (pentru Lioana):

I-am sunat si nu ma lasa sa portez numarul pana nu se incheie abonamentul, daca abonamentul se incheie numarul se duce, deci ce sa fac?

| Lioana a răspuns (pentru Oliwer123):

Cum adica trebuie sa se incheie abonamentul? Mai ai perioada contractuala? Atunci trebuie sa astepti sa se termine perioada contractuala. Cand se termina nu trebuie sa le spui nimic celor de la Vodafone ci sa mergi cu sim-ul la firma la care vrei sa faci portarea. Ei vor cere de la Vodafone portarea numarului in reteaua lor, iar cei de la Vodafone vor fi obligati sa accepte.
Inca ceva. La expirarea perioadei contractuale nu pierzi automat numarul, contractul continua pana cand renunti tu la el. Daca ai facut deja cerere de renuntare la expirarea contractului atunci mergi sa o retragi daca vrei sa pastrezi numarul.