| Davidchb a întrebat:

Salut, as dori sa fac un upgrade sau mai multe la bicicleta(piese,frane, etc.), bugetul meu este de 900 de lei.Va multumesc

Link bicicletă:https://click4sport.ro/bicicleta-ultra-agressor-26-rosu- 520mm-ult19102-52

*Nu este nici o reclama*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă bicicleta este nouă și piesele sunt încă funcționale, nu are nici un rost să treci la altele noi. Schimbi piese și faci upgrade atunci când actualele se uzează, nu mai funcționează corespunzător. La frâne nu ai ce să faci mai mult decât să treci de la mecanic, la hidraulic. Și să pui disc de 180. Pentru schimbătoare dacă vrei va trebui să schimbi multe la ea și când zic multe includ : roată spate pentru că la tine 3x7 viteze este butuc pe filet și nu pe casetă, iar pentru a putea pune 8 sau 9 pinioane ai nevoie și de o casetă pe care sa între pinioanele. Apoi schimbătorul spate, angrenajul, manetele pentru schimbător, lanțul trebuie să fie unul compatibil. Dacă vrei să treci la 8 viteze sau 9 viteze sau de la 3x7 la 1x9 va trebui să pui toate piesele compatibile între ele altfel exista riscul să nu funcționeze corespunzătoar. Schimbătorul ( spate) obligatoriu să fie din aceeași marcă cu manetele. Niciodată sa nu faci combinația Sram/Shimano sau invers.

Iar pe bicicleta ta văd piesele de la schimano din cele mai ieftine. Adică tourney, iar la banii pe care ești dispus să îi dai poți trece liniștit la Altus care nu este cu mult superior Tourney. Piesele tale actuale de pe bicicletă oferă exact ce oferă și Altus. Nu e mare diferență. Nu mai aduc în subiect Shimano Acera, Deore, XT pentru că nu te încadrezi în buget.
Sfatul meu : lasa bicicleta așa și păstrează banii. Când se defectează ceva, schimbi piesa. Nu este o bicicletă care să merite mari investiții.

| Davidchb explică (pentru anonim_4396):

M am gândit să fii schimbat ghidonul, șaua, pipa, mansoane si daca pot manetele de la schimbător deoarece am un disconfort.Si ca ultim lucru frane hidraulice. Sper sa ma tine bugetul daca nu mai pot adaug maxim 100 de lei.

| Davidchb explică (pentru anonim_4396):

Sau m-am gândit să fii schimbat furca cu această furca:https://www.activexplore.ro/......our-xcr-26

Acesta este magazinul din orașul meu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Davidchb):

Pentru tot ce vrei tu ai nevoie de cel puțin 2000 RON. Asta dacă vrei piese noi, la atelier. La care îți include și manopera, ca nu îți montează gratis.

| Davidchb explică (pentru anonim_4396):

Sau sa vand bicicleta asta, si sa cumpăr una mai bine echipată sh.