| Robert23 a întrebat:

Salut, as vrea sa ma lamuriti care este diferenta dintre o versiune de windows 32bit si una 64 bit? sunt cerintele mai mari? ruleaza mai bine calculatorul?
Va rog sa ma lamuriti! :d
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| MarianAsh a răspuns:

Ai nevoie de versiunea pe 64bits doar dacă ai mai mult de 3GB de memorie (memoria RAM plus memoria plăcii video nu trebuie să depăşească 4GB) sau dacă ai aplicaţii care necesită un sistem de operare pe 64 de bits. Dacă o să ai sistem de operare pe 64 de bits nu înseamnă că aplicaţiile or să meargă mai repede, din contră aplicaţiile optimizate pentru 32 de biti vor merge o idee mai slab.

| andreisdas23 a răspuns:

Intra aici: http://www.computer.all-up.com.Cel putin 70 de membri sunt activi in fiecare minut.Iti vei primii raspuns la intrebarea ta in maximum 10 minute.Nu rata.Cel mai activ forum; http://www.computer.all-up.com.Te poti inregistra in 1 minut.Nu mai astepta ore in sir pe TPU.

| Emanuelm a răspuns:

Procesoarele pe 64 de biti sunt procesoare cu o tehnologie noua si foarte buna. Ele suporta pana la 1 TB de memorie ram pe cand cele pe 32 doar 3 sau 4 GB maxim de rami. Singura problema e ca majoritatea programelor sunt gandite pentru procesoarele de 32 si merg destul de-ncet. Sigur ca sunt si programe exclusiv pe 64 care merg foarte repede. Spre exemplu Photoshop CS5 merge doar pe procesoare de 64 dar merge. Windowsu merge mai bine pe un procesor de 64, daca ai rami destui bine-nteles.