| myhayhot a întrebat:

aveam de facut la scoala o macheta despre ceva legat de electricitate...s-au dat cateva exemple in clasa :un "mini lift" actionat electric sau o cetrala eoliana... puteti sa ma ajutati cu un exemplu ceva si cum l-as putea face.

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Un motoraş de casetofon, fără regulator. O mică elice plasată pe acesta iar contactele motoraşului legate la un LED, de la o brichetă eventual. Nu uita să respecţi polaritatea. Curentul de aer îl poţi simula cu ajutorul unui ventilator.